Poraz Napolija ističe svaku manu Juventusa Maxa Allegrija

Pošto je pobedio u osam uzastopnih utakmica, Juventus se popeo na drugo mesto na tabeli Serije A i sve je veći optimizam da su skrenuli iz ugla dok su se približavali okršaju sa liderom lige Napolijem.

Međutim, Bianconeri bi primili grubo buđenje od strane njihovih domaćina na Stadio Diego Armando Maradona, jer su domaći izveli predstavu koja je razotkrila svaki nedostatak njihovog nesrećnog protivnika.

Zaista, Napoliju je trebalo samo 13 minuta da otvori odbranu koja je zadržala osam uzastopnih čistih golova dok ih je Victor Osimhen doveo u prednost. Napadač bi zatim postao igrač 20 minuta kasnije kada je odabrao Khvicha Kvaratskhelia i reprezentativac Gruzije postigao je svoj sedmi gol u kampanji.

Ali Ángel Di María bi povukao jedan za Juve i dao im malo nade dok je utakmica ulazila u poluvrijeme. Taj osjećaj neće dugo trajati.

Šta god da je Luciano Spalletti rekao i uradio tokom prekida, činilo se da je inspirisalo njegove igrače jer je Napoli izašao pucajući na sve cilindre u drugom poluvremenu, a Amir Rrahmani je u 55. minuti igrao mrežu.

Partenopei bi ugrabili još dva gola preko Eljifa Elmasa i Osimhena prije posljednjeg zvižduka, i na kraju pobijedili u nadmetanju rezultatom 5-1 i otvorili prednost od devet bodova u odnosu na juriš u Seriji A.

Koliko god taj jaz između Napolija i rivala u ligi izgledao zapovjednički, ova utakmica je možda poslužila kao još veći podsjetnik na ponor između Juventusa i bilo koje strane sa istinskim kvalitetom.

Njihov prethodni pobjednički niz je sigurno dao navijačima lažni osjećaj sigurnosti, ali svaki strah od Maxa Allegrija i njegovog pristupa ostvaren je tokom tih 90 bolnih minuta u Napulju.

Italijanska štampa nije se suzdržavala u kritici Bianconera, s Albertom Polverosijem iz Corriere dello Sport insistirajući na tome da je Juve "postojao samo 10 minuta" i da su bili "odusevljeni kao da su igrači samo slučajno na terenu".

Nemoguće je raspravljati s tim stavom, a nema sumnje da je Allegri kriv. Pošto se vratio u klub u maju 2021. godine, ponovo je koristio negativnu taktiku koja dosljedno ne uspijeva protiv kompetentne opozicije.

Dok ekipe koje uživaju u uspjehu širom Evrope – uključujući Napoli – nastoje redovno pritiskati loptu, Allegri je jasno dao instrukcije svojim igračima da se suprotstave, a vrijeme i prostor koji im omogućavaju olakšavaju svakoj pristojnoj momčadi da igra kroz njih.

Oslanjanje na protivnike da će pogriješiti možda je uspjelo protiv Cremonesea, Hellas Verone i Leccea, ali Napoli se pridružio Milanu, Benfiki (dva puta) i Pari Sen Žermenu (dva puta) na listi timova koji su ove sezone jednostavno izdvojili Juve.

Kako bi istakao Allegrijevu želju da naizgled jednostavno sjedi duboko i nada se pogrešnom dodavanju dok njegov tim blokira kanale napada, statistika iz zvaničnom sajtu Serije A pokazuju da dok je Juve kontrolisao loptu 21 minut i tri sekunde, Napoli ju je imao 31 minut i 34 sekunde.

Ipak, prema WhoScored.com, Bianconeri su pokušali samo 34 ubačaja na 36 domaćina. Kada je Napoli izgubio loptu, krenuli su u potragu za njom, kada je Juve izgubio posjed lopte su ispali i dozvolili Partenopeju — koji je imao 10 udaraca u gol na dvojicu Juvea — da lako prođu oko njih .

Posle poslednjeg zvižduka, defanzivac Juvea Danilo brzo je i to identifikovao kao problem. "Napravili smo mnogo grešaka večeras i to je nešto što moramo poboljšati," rekao je Brazilac tokom svog razgovora intervju nakon utakmice za DAZN. “Napoli je danas trčao brže od nas, tako da nismo trebali da im ostavljamo toliko prostora.”

Allegrijev tim je nesumnjivo pojačao te osjećaje, a Federico Chiesa je bio raspoređen kao krilni bek. Vidjevši da je klub najmoćniji izvor kreativnosti i napadačkog poleta koji se traži da igra u odbrani služi kao savršen mikrokosmos trenutnog pristupa, posebno jer je ovo bio prvi start italijanske zvijezde u više od godinu dana.

Povratak u postavu nakon pokidanog ACL-a bio bi dovoljno loš, ali korištenje u takvoj ulozi protiv visokooktanskog protivnika nije imalo smisla i nije bilo iznenađenje vidjeti da se Chiesa bori.

To je ostavilo ostatak odbrane razotkrivenim, a Napoli je cijelu noć uživao u kidanju porozne zadnje linije. Osim Chiese, postoji aktualno pitanje Manuela Locatellija – najboljeg veznog igrača Juvea – kojem se traži da sjedi ispred odbrane, a zatim i odluka da se odustane od impresivnog broja mladih koji su igrali u nedavnom nizu dobrih rezultata kluba.

Nicolò Fagioli, 21-godišnji veznjak, počeo je dvije od prethodne tri utakmice i postigao pogodak u pobjedi nad Interom još u novembru, ali je bio neiskorišćena zamjena protiv Napolija u korist Westona McKenniea i Adriena Rabiota.

Isto važi i za Fabija Mirettija (19) koji je počeo dve prethodne utakmice i tu pobedu protiv Intera, ali je video samo 18 minuta igre na stadionu Armando Maradona, dok su Samuel Iling-Junior i Matias Soule (obojica po 19) takođe bili marginalizovani. .

Razumljivo je da je bilo žestokih kritika u štampi, od Tupa analiza Antonija Kasana na mnogo promišljeniji i pronicljiviji pogled bivšeg napadača Juvea Christiana Vierija.

"Juve bi trebao početi tako što će popraviti svoj stil igre", rekao je La Gazzetta dello Sport. Voleo bih da vidim Bjankonere kako igraju fudbal, ali umesto toga imam utisak da ne znaju šta da rade kada izađu na teren.”

To je savršen rezime nakon ovako sramotnog poraza. Juventus mora da popravi svoj stil igre jer izgleda da ne znaju šta rade.