Kako su se Indiana Pacersi prilagodili bez Chrisa Duartea

Početkom novembra, Chris Durate je pao na pod u prvoj četvrtini utakmice protiv Miami Heata. Zakotrljao je levim skočnim zglobom doletevši na čuvara Heat Kylea Lowryja i odmah izašao iz igre.

Duarte nije igrao od te povrede. Adrian Wojnarowski iz ESPN prijavljeno da će neiskusno krilo propustiti četiri do šest sedmica zbog uganuća skočnog zgloba stepena 2, a sada je prošlo oko tri i po sedmice od povrede. Moguće je da bi se Duarte mogao vratiti na tekuće putovanje Pacersa, koje traje do 7. decembra. LaMelo Ball je navodno pretrpio uganuće skočnog zgloba stepena 2 10. oktobra tokom predsezonske utakmice, a vratio se u Charlotte Hornetse 12. novembra — oko mjesec dana odsustva ukupno. Sa sličnim vremenskim okvirom, Duarte bi se mogao vratiti sljedeće sedmice.

“Momci moraju biti spremni. Novi momci će morati da se pojačaju”, rekao je plej Tyrese Haliburton u danima nakon povrede. Glavni trener Rick Carlisle dodao je da se Duarte svakodnevno liječi.

Rezultati Pacersa su dobri i bez Duartea, sa 7-2 u devet utakmica otkako je pao. Ali statistika i dalje kaže da bi Indiana mogla iskoristiti krilo sa slatkim šutem, koje je zaokružilo formu neposredno prije povrede - imao je rekordnih 30 poena u svom posljednjem izlasku prije nego što je prevrnuo gležanj.

Plavo-zlatnim najočitije nedostaje Duarte u defanzivi. Izbor lutrije za 2021. jedan je od najboljih, ako ne i jedinstveno najbolji, krilni defanzivci na Indijaninom spisku. Dok su Aaron Nesmith i Andrew Nembhard pojačali u ovoj oblasti, Duarteu jako nedostaju njegove sposobnosti na manje glamuroznom dijelu parketa, a Indiana i dalje ima bolji defanzivni rejting s Duarteom na terenu nego na klupi.

U napadu, Pacersi su izgubili Duarteov šut — on je srušio 36.5% svojih vanjskih šuteva tokom svoje karijere uprkos tome što se ove sezone mučio od dubokog do otvaranja. A njegov razmak i dalje ima pozitivan uticaj na plavo i zlatno - pucaju 2.5% bolje na obodu sa Duarteom na terenu nego na klupi. The 2022 All-Rookie tim član je možda bio na otvaranju godine, ali je ipak dao Pacersima nešto vrijedno u napadu.

Pacersi su pronašli načine da generiraju dobre udarce i brane se bez Duartea, tako da bi te inovacije mogle postati još jače kada se vrati drugogodišnje krilo. Duarte nije sam otvorio kampanju 2022-23, ali on je i dalje vrijedan komad za Indianu, a više opcija na krilu je bolje nego manje. Morali su pronaći načine da uspiju bez njega.

Nembhard i Nesmith su bili ključni za Carlislea u pronalaženju rješenja bez Duartea. Njih dvojica su počeli kao mali napadači otkako je Duarte pao, i obojica su našli ulogu u timu.

Nesmith se pokazao kao jak defanzivac, a njegov atletizam na toj strani parketa čini ga jednom od boljih opcija Pejsera za stavljanje protivničkih napadača. Njegove minute su značajno skočile za plavo-zlatne u posljednjih tjedan dana ili otprilike zahvaljujući njegovom skupu vještina i nekoliko velikih utakmica — stigao je do dvocifrenih poena tri puta otkako je Duarte pao i imao rekordnih 19 poena prije nešto više od jedne sedmice .

“Veliko vrijeme, obje strane parketa. Pogađali velike trojke, čuvali svoje najbolje igrače. To je samo napravilo veliku razliku za nas,” rekao je Nembhard o Nesmithu nakon te utakmice.

Sam Nembhard je bio veliki za plavo i zlato. Njegova sposobnost da se uklopi u bilo koju postavu ojačala je Pacerse, a njegovu odbranu na perimetru mnogi su hvalili na spisku. Počeo je prvih šest utakmica nakon povrede Durate-a na mjestu malog napadača i dobro se branio dok je Indiana imala 5-1. U tom rasponu je pogodio 53% iz dubine.

Ova dvojica igrača koji su napredovali bili su ključni dio najvećeg prilagođavanja Pacersa nakon što je Duarte izašao - shvatili su kako uspjeti s postavama s više igrača. Petočlane jedinice sa tri, ponekad čak i četiri čuvara dobile su u posljednje vrijeme više prilika za plavo-zlatne i postigle su veliki korak.

Postavci u kojima se nalaze bilo koja tri od Haliburtona, Nembharda, Bennedicta Mathurina, Buddyja Hielda i TJ McConnell-a su ove sezone igrali 432 minuta za Pacerse. Pre Duarteove povrede, taj broj je bio samo 170. Te jedinice su u proseku imale 18.9 minuta po utakmici u prvih devet nastupa ove sezone za Indianu; taj broj je skočio na 29.1 u posljednjih devet utakmica.

“Osjećam da je prilično dobro. Imamo priliku da trčimo,” rekao je Mathurin o tim trojnim bekovima. “Igra je malo brža.”

Dodatna bora pojavila se nakon Duarteove povrede jer se tim okrenuo jedinicama sa četiri od onih koji drže loptu. Ove jedinice su ove sezone odigrale samo 57 minuta, ali jesu slomio protivnike za 19 poena u tom rasponu. Prije utakmice dogodila se Duarteova povreda skočnog zgloba, ove grupe su imale samo deset minuta zajedno.

„Mislim da te jedinice rade dobro“, detaljno je objasnio Nembhard. “Mislim da je to tip grupa, možemo ući i donijeti više energije. Možemo ga dobiti na ofanzivnoj strani lopte. Malo agresivniji, malo više atletski.”

Duarte bi se uskoro mogao vratiti, a ako nove strategije sastava Pacersa govore bilo kakvu priču, to je da mlado krilo može očekivati ​​više minuta na četvrtom mjestu. Njegov šut i odbrana i dalje mogu biti učinkoviti tamo sve dok se ne bori protiv post-up napadača, a njegov završetak bi se trebao stabilizirati nakon sporog početka. Rešenja koja je Carlisle pronašao bez Duartea mogla bi zapravo koristiti 25-godišnjaku kada se vrati.

Naravno, kao rastući igrač druge godine, najveći gubitak za Pacerse bez Duartea je manje zbog igre na terenu, a više zbog izgubljenih prilika za razvoj. Dati mladim krilnim reprezentacijama i vremena da rastu sa timom novog izgleda važnije je od toga da tim smisli savršenu rotaciju u novembru.

Ali Indiana je sada bolje opremljena da stavi Chrisa Duartea u pobjedničke situacije kada se vrati zahvaljujući kreativnom radu s 2021. ukupnim izborom za 13. godinu. Kada se vrati, što bi moglo biti uskoro, trebalo bi da ima dosta šansi da nadogradi svoju jaku finalnu igru ​​prije povrede skočnog zgloba.