Francuska drži tijesno vodstvo od 1-0 nad rivalom Engleskom u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva

topline

Engleska muška fudbalska reprezentacija zaostaje za braniocem titule Francuske sa 1-0 nakon prvog poluvremena četvrtfinalnog meča u subotu, a pobjednik se u polufinalu sljedeće sedmice susreće sa autsajderom Marokom.

ključne činjenice

Francuski vezista i zvijezda Real Madrida Aurelien Tchouameni postigao je pogodak u 17. minuti iz dubokog dodavanja Antoinea Griezmanna, čime je Francuska rano povela.

Suočen s napadom Engleza, francuski golman Hugo Lloris napravio je dvije ključne odbrane u razmaku od nekoliko minuta, odbranivši slobodan udarac Engleza Lukea Shawa, nakon čega je ubrzo uslijedio brzi udarac engleskog napadača Harryja Kanea.

Francuska se takođe oslanja na fenomena u usponu Kyliana Mbappea i veterana Olivera Girouda, koji je ušao u istoriju pobjedom Francuske nad Poljskom u osmini finala kao reprezentativac vodeći za sva vremena strijelac, sa 52 gola u međunarodnoj igri, uključujući Svjetsko prvenstvo, EURO kup i turnire Lige nacija.

tangens

U uzbudljivoj utakmici ranije u subotu, Maroko je uznemirio Portugal 1-0, postavši prvi tim koji predstavlja arapsku naciju ili afričku državu koja se plasirala u polufinale turnira. Ranije ove sedmice, Maroko je zapanjio Španiju u raspucavanju u njihovoj četvrtfinalnoj utakmici. Jedini afrički timovi koji su se ikada plasirali u četvrtfinale bili su Gana 2010., Senegal 2002. i Kamerun 1990. Zemlja domaćin Katar je ranije ušao u istoriju turnira kao prva zemlja domaćin koja je ikada bila eliminisan prvi sa Svetskog prvenstva.

Ključna pozadina

Francuska je osvojila svoju drugu titulu Svjetskog prvenstva u posljednjoj iteraciji turnira 2018. godine, savladavši Hrvatsku sa 4-2 (njena posljednja pobjeda je bila 1998. nad Brazilom) iza Mbappea—35. najplaćeniji sportista u svijetu, prema Forbes. Engleska, koja igra odvojeno od Velsa, Škotske i Sjeverne Irske, pobijedila je samo jednom, 1966. Francuska i Engleska su se sastale dva puta na Svjetskom prvenstvu 1966. i 1982., a Engleska je pobijedila u oba meča.

Što gledati

Pobjednik utakmice između Engleske i Francuske u srijedu od 2 sati igra protiv Maroka. Argentina i Hrvatska—koja je dobila svoju četvrtfinalnu utakmicu u raspucavanju sa Brazilom, favoritom za osvajanje turnira—sučeljavaju se u utorak u 2 sati. Taj meč mogao bi biti posljednji nastup na Svjetskom prvenstvu za dvije fudbalske legende: hrvatskog kapitena Luku Modrića, koji igra na poziciji veznog igrača Real Madrida, i Argentinca Lionela Messija, superzvijezda napadača (i svjetskog najplaćeniji sportista) za Paris Saint-Germain. Iako su obojica igrali u finalnoj utakmici Svjetskog prvenstva (Mesi 2014. i Modrić 2018.), nijedan nije pobijedio na najvećem svjetskom sportskom događaju.

Iznenađujuća činjenica

U cvrkut Francuski predsjednik Emmanuel Macron je prije utakmice pitao britanskog premijera Rishija Sunaka da li bi navijao za Les Blues (nadimak za reprezentaciju Francuske) ako pobijedi, sa Sunakom odgovaranje: „Nadam se da neću morati, ali imate dogovor. Radujte se što ćete u narednom kolu zaostati iza Tri lava.” Nakon serije očiglednih promašenih poziva protiv engleskog tima u prvom poluvremenu, britanski komičar Ricky Gervais tweeted, „Jesu li svi zvaničnici Francuzi?“

Daljnje čitanje

Underdogs Svjetskog prvenstva: Maroko pobijedio Portugal, postao prva afrička ili arapska zemlja koja je prošla u polufinale (Forbes)

Uzdah olakšanja: Argentina preživjela zapanjujući povratak Holandije i izborila polufinale Svjetskog prvenstva (Forbes)

Šta gledati u finalnom dijelu Svjetskog prvenstva: Messijeva posljednja borba, Neymar vs. Pelé, marokanski trk za vijekove i više (Forbes)

Šokantno Svjetsko prvenstvo: Hrvatska izbacila favorita Brazil čak i kada je Neymar izjednačio Peleov rekord golova (Forbes)