Argentina spremna da kruniše karijeru Lionela Mesija Svjetskim prvenstvom

Bilo je to u junu 2016. godine kada je Lionel Messi prvi put objavio da se povlači iz međunarodne zajednice sa 29 godina nakon poraza Argentine na penale od Čilea u finalu Kopa Amerike.

Kapiten Argentine je promašio penal u raspucavanju na stadionu MetLife u Nju Džersiju i bio je toliko izbezumljen da je odlučio da ode iz reprezentacije.

“Mislio sam da je ovo kraj za mene sa reprezentacijom, nije za mene”, rekao je nakon utakmice. „Ovo je još jednom velika tuga... Toliko sam se trudio da budem šampion sa Argentinom. Nisam to mogao. Mislim da je to najbolje za sve, za mene i za mnoge ljude koji to žele… Pokušao sam mnogo puta [da budem šampion], ali nisam.”

Ali samo dva mjeseca kasnije Messi je poništio svoju odluku i odlučio da se vrati da ponovo igra za Argentinu, naglašavajući da je njegova ljubav prema nacionalnom dresu prevelika.

Od tada je odigrao još 53 utakmice i postigao još 36 golova, a što je najvažnije konačno je osvojio veliki međunarodni turnir kada je Argentina osvojila Copa America pobjedom u finalu nad Brazilom u Rio de Janeiru prošle godine.

Sada će 35 Messija nastupiti na svom petom Svjetskom prvenstvu, a priča o njegovom povlačenju iz međunarodnog fudbala ponovo je na dnevnom redu.

Očekuje se da će se nakon turnira u Kataru Messi udaljiti od međunarodnog fudbala i ovog puta neće biti povratka. Ranije ove godine je rekao: “Ako je ovo moje posljednje Svjetsko prvenstvo? Da, sigurno da, sigurno da.”

To znači da naredne četiri sedmice predstavljaju posljednju Mesijevu šansu da osvoji Svjetsko prvenstvo. Do sada je osvojio 36 velikih trofeja u karijeri, ali Svjetsko prvenstvo je i dalje ono koje mu je izmaklo i ono koje najviše želi.

Neki su sugerirali da bi to, ako Messi osvoji Svjetsko prvenstvo, okončalo debatu o tome ko je najbolji igrač svih vremena. Naravno, neće, ali bi onima koji se zalažu za njega pružilo ono što trenutno nemaju.

Ovaj turnir je možda bio praćen kontroverzama i nije uspio da izazove ista uzbuđenja kao prethodna izdanja, ali prizor Messija koji je svoju nevjerovatnu karijeru krunisao Svjetskim prvenstvom ponudio bi određenu utjehu.

Postoji oprezan optimizam da bi Argentina konačno mogla imati tim koji će pomoći Mesiju da osvoji Svjetsko prvenstvo.

Nakon svega, ova reprezentacija Argentine stigla je na Svjetsko prvenstvo neporažena u posljednjih 35 utakmica, što je samo dvije utakmice manje od međunarodnog rekorda koji je Italija postavila između 2018. i 2021., a koji uključuje i trijumf na Euru 2020.

Naravno, Argentina je osvojila Kopa Ameriku u Brazilu prošle godine, kada je u finalu pobedila domaćina. Bila je to prva pobeda zemlje na velikom turniru u poslednjih 28 godina, i prva u Mesijevoj karijeri, koja je pomogla da se odagna bijeda iz 2016. i četiri finala koja je izgubio od Argentine u svojoj karijeri.

Pobjeda Argentine od 3:0 nad Italijom u "Finalissimi", susretu prvaka Južne Amerike i Evrope, na Wembleyu ove godine pružila je dodatni dokaz da ova reprezentacija može osvojiti svoje prvo Svjetsko prvenstvo od 1986. godine.

Od 2018. godine, pod vodstvom svog menadžera Lionela Scalonija, Argentina je postala otpornija ekipa, puna kvaliteta, iskustva i sve većeg uvjerenja.

Ovaj tim se ne može pohvaliti vrhunskim Messijem; on više ne pravi iste brze trke, ali to je i dalje Messi, koji zajedno sa Angelom Di Marijom i Lautarom Martinezom predstavlja Argentini stalnu prijetnju.

U srcu odbrane, igrač Totenhema Cristian Romero se pojavio kao pravi lider, dok u veznom redu Rodrigo De Paul iz Atletco Madrida, Leandro Paredes iz Juventusa i Papu Gomez iz Sevilje nude istrajnost i defanzivnu sigurnost.

Ovi igrači žele osvojiti Svjetsko prvenstvo za sebe, za svoju zemlju, ali najviše za Messija. Katar predstavlja njihovu najbolju i posljednju šansu da to ostvare.