Vikinzi stvaraju rekord povratka protiv Koltova nakon brutalnog 1. poluvremena

Minnesota Vikingsi su urezali svoje ime u NFL knjigu rekorda, ostvarivši najveći povratak u istoriji lige u pobjedi 39-36 nad Indianapolis Coltsima. To je značajno dostignuće, koje je nadmašilo nezaboravni povratak od 32 poena koji su imali Buffalo Bilsi 1992. kada su pobijedili Houston Oilerse u spektakularnoj utakmici doigravanja.

Bilo je veselja i slavlja na stadionu US Bank kada je Grega Joseph-a sa 40 jardi iz igre prošao pravo i istinito kroz stativu, završavajući ep sa znakom uzvika. Navijači su bili u delirijumu, a igrači su bili gotovo jednako sretni.

Bez obzira šta se desi u nastavku sezone, Vikinzi 2022. će uvijek imati “The Comeback” u svom životopisu.

Kvoterbek Kirk Cousins ​​je bio oduševljen na kraju utakmice i njegovom ulogom u dodavanju za 460 jardi i 4 touchdowna. “Tako nešto se ne dešava prosečnim ljudima” Cousins ​​je rekao. “Dakle, ponosan sam.”

Nakon što svi napadači nestanu u daljini, stvarnost subotnje utakmice će pogoditi. Čvrsta, odlučna igra u drugom poluvremenu je jedna stvar, ali način na koji su Vikinzi izašli na početku utakmice i način na koji je prvo poluvrijeme bilo sporno bilo je sasvim drugo.

Bio je to grozan napor od prvog udarca do poslednjih sekundi, a ni to ne treba zaboraviti. Protivnik je očigledno jedan od najgorih timova u NFL-u. Otkako je vlasnik Jim Irsay otpustio Franka Reicha i angažovao neiskusnog Jeffa Saturday da trenira tim u novembru, Coltsi su krenuli u niz sramotnih pokušaja koji su ih ostavili pri dnu lige.

Da, Coltsi su dobili 4 utakmice ove sezone, a postoje timovi poput Texansa, Bearsa i Broncosa koji imaju lošije rezultate, ali teško je zamisliti tim koji zapravo igra lošije od Coltsa.

Taj tim je ušao i tukao Vikinge 30 minuta. Bilo je jasno od trenutka kada je Dallis Flowers uzvratio početni udarac na 49 jardi da tim glavnog trenera Kevina O'Connella nije bio spreman za igru. Pošto su Vikinzi pokazali sličan nedostatak pripremljenosti u prethodnoj utakmici protiv Detroit Lionsa, ovo je veoma zabrinjavajuće.

Jedna je stvar zaostajati za naglim lavovima na cesti, ali sasvim je druga stvar dobiti batine kod kuće od strane slabića iz Indianapolisa.

Sve je jednostavno krenulo po zlu u prvom poluvremenu. Koltsi su morali da odigraju skoro celo poluvreme bez beka Džonatana Tejlora, ali su mogli da se kreću gore-dole po terenu dok su Matt Ryan, Zack Moss, Deon Jackson i Michael Pittman pravili štetu. Ovo nije baš NFL-ov ekvivalent Murderers Row-u. Ryan je starac koji radi na isparenjima, a ostali su jednostavno Prosječni Joesi koji ne bi trebali biti u stanju potvrditi svoju kolektivnu volju.

Specijalni timovi su nesrećno podbacili, sa blokiranim udarcem koji je rezultirao tačdaunom, a Cousins ​​je doprinio katastrofi u prvom poluvremenu svojim presretnutim ubačajem u drugoj četvrtini koji je uzvratio 17 jardi za touchdown od strane slobodnog sigurnosnog Juliana Blackmona.

Nade u sredini sezone da će Vikinzi nastaviti nizati pobjede i biti legitimni kandidat za predstavljanje NFC-a u Super Bowlu su nestale. Uprkos svojih 10 ranijih pobjeda, izgubili su svoj put. Odbrana se redovno gura i bila je među najpopustljivijim jedinicama u ligi, a niko ih nije smatrao legitimnom prijetnjom da urade bilo šta osim da izgube u prvoj ili drugoj rundi doigravanja.

Ali onda se dogodilo drugo poluvrijeme i Vikinzi su uradili nešto što nijedan drugi NFL tim do sada nije uradio. Cousins ​​je bio otporan i prilično briljantan u upravljanju timom. Dalvin Cook je jurio 95 jardi, a njegov sjajni touchdown od 64 jarde nakon što je uhvatio pas u četvrtoj četvrtini bio je prepoznatljiva igra povratka. KJ Osborn je odigrao najbolju utakmicu u svojoj karijeri, a Justin Jefferson je bio njegov uobičajeni spektakularan.

Odbrana se konačno potvrdila, pošto je linebacker Eric Kendricks imao 12 ubačaja i vreću, Za'Darius Smith je iznudio 2 fumblea, Danielle Hunter je imala 1.5 vreća, a Chandon Sullivan je bio po cijelom terenu. Trebalo je da bude zaslužan za postizanje izjednačenog tačdauna kada je povratio petljanje i vratio ga u end zonu, ali zvaničnici su prekinuli igru ​​jer su primetili da je Džekson pao zbog kontakta. Nije bilo ni blizu.

Bila je to pobjeda koja je donijela mjesto u knjizi rekorda i osvojila diviziju. To nije izbrisalo mnoge probleme koje ovaj tim ima, ali je onaj koji će živjeti godinama.

To je nešto na čemu treba graditi sa još samo 3 utakmice preostale u regularnoj sezoni.