Tom Brady bi se mogao vratiti 2023., ali to ne bi trebalo biti s Tampa Bay Buccaneersima

Ako se Tom Brady vrati za 24. sezonu, to bi trebalo biti s drugim timom.

Nakon što su Tampa Bay Buccaneersi poraženi sa 35-7 protiv San Francisco 49ersa, jedna stvar je postala vrlo jasna — Brady neće osvojiti još jedan Super Bowl sa ovim timom.

Možemo ga zasladiti tako što ćemo pokazati ka ofanzivnoj liniji i ključnim povredama s kojima se suočava jedinica — startni meč Tristan Wirfs i početni centar Ryan Jensen i dalje su po strani — ali problemi prevazilaze samo poroznu ofanzivnu liniju.

Kako je Brady pretrpio treći najgori poraz u svojoj 23-godišnjoj karijeri, napad je prošao kroz još jednu lošu igru, pao je bez rezultata u prvom poluvremenu i pretvorio samo 4-za-16 na trećem gubitku. Povrh svega, Tampa Bej je napravio osam penala za 62 jarda u poređenju sa dva penala San Francisco 49ersa za 15 jardi.

U igri koja ilustruje koliko su Buccaneersi bili aljkavi ove sezone, Mike Evans je poništio dodavanje od 68 jardi u dodiru u prvoj četvrtini zbog zadržavanja Donovana Smitha.

"Ukratko, prebili smo guzice," rekao je glavni trener Todd Bowles nakon utakmice. “Igrali smo loše u svim fazama. Loše smo trenirali. Bili smo nadređeni. Svaka čast Kyleu (Shanahan) i njegovim momcima, odradili su odličan posao. Razbili su nas u napadu, dobili smo dupe u odbrani.”

Izvan čvrste odbrambene jedinice, Buccaneers se ne ističu ni u jednom aspektu. Igra dodavanja je spora i u velikoj meri se oslanja na bacanje bekova Leonarda Fourneta i Rachaada Vajta da bi se suprotstavili nesposobnoj ofanzivnoj liniji. Fournette je predvodio Tampa Bay u prijemima (šest), dok je White bio drugi (pet) u porazu.

Igra trčanja je i dalje nezadovoljna, a Vajt samo pruža zavoj za ofanzivni napad koji je navikao da se oslanja na 45-godišnjeg Bradyja da ubaci 50 i više pokušaja dodavanja u igri.

Nakon što je završio poraz od San Francisca rezultatom 35-7 sa 55 pokušaja dodavanja, to je bio peti put da je ubacio najmanje 50 pokušaja dodavanja u utakmici ove sezone. Ušao je u igru vodeći u ligi u pokušajima pasa (524) i u prosjeku ima 44.1 pokušaj pasa po utakmici. Iz perspektive, Brady je u tempu da ubaci 751 pokušaj pasa u sezoni.

Taj broj bi premašio 719 pokušaja dodavanja koje je bacio prošle sezone i hoće oborio rekord po pokušajima prolaza u jednoj sezoni postavio Matthew Stafford sa 727 pokušaja pasa.

Razlika je u tome što je Stafford to uradio sa 24 godine 2012. dok Brady to radi drugu sezonu zaredom u svojim srednjim 40-ima.

“Svi moraju igrati bolje,” rekao je Brady. “Jednostavno nismo često igrali konstantno dobro. Nismo ga igrali četiri četvrtine. Igrali smo je pomalo, ponekad. Ne danas uopšte. Neke utakmice smo igrali dobro pet minuta i ne igramo dobro 55 minuta. Neke utakmice igramo prilično dobro poluvreme. Nismo igrali konstantno dobro za jednu utakmicu.”

Treniranje, ofanzivna linija, igra u trčanju i igranje je jednostavno loše. I pogodi šta? Buccaneersi nisu ni približno toliko naslagani na ofanzivnoj strani da bi se suprotstavili svim lošim osobinama bez Roba Gronkowskog i Antonija Browna.

Ono što imamo ovdje je momčad Buccaneersa koja se na posljednjim utakmicama bori za mjesto u playoffu u groznoj NFC South diviziji. Divizija je u kojoj vode samo jednu utakmicu u odnosu na 5-8 Carolina Panthers, koji su prethodno pobijedili Tampa Bay sa PJ Walkerom kao quarterbackom samo nekoliko dana nakon što su zamijenili Christiana McCaffreya ranije u sezoni.

Dok će Buccaneersi i dalje kontrolirati svoju sudbinu u doigravanju sve dok poraze Atlanta Falconse i Pantherse u posljednje dvije utakmice u sezoni, sve je moguće za ovu nejaku ekipu.

Brady će biti slobodan igrač ove vansezone. I dok je još uvek nejasno šta tačno nosi njegova budućnost, šta is jasno je da postoji vrlo realna šansa da se vrati da igra još jednu sezonu. As Ian Rapoport i Tom Pelissero iz NFL mreže izvijestio je neposredno prije poraza Bucsa da su "sve opcije" na stolu za Bradyja - uključujući igranje za drugi tim sljedeće sezone.

As Jeff Howe iz Athletica nedavno je primijetio da ne bi trebalo nedostajati potencijalnih udvarača za veterana quarterbacka - 49ersi, Las Vegas Raiders, New England Patriots i Tennessee Titans su sva moguća mjesta sletanja za vječno čudo.

Brady je možda izgubio korak od prošle sezone. Čini se da mu nedostaju otvoreni prijemnici češće nego u prethodnim sezonama i očigledno je da pokušava svesti na minimum količinu udaraca koje njegovo 45-godišnje tijelo prima jednostavnim ubacivanjem nepotpunih dodavanja.

Ne pomaže ni njegov postotak tačdauna (3.1%, 27. mjesto) i njegovi jardi po pokušaju (6.4 jardi, 30. mjesto) rang prema dnu lige.

Ali to je razlog više zašto bi Brady trebao tražiti tim s boljom sporednom glumačkom ekipom kako bi prikrio neke od svojih nedostataka u posljednjoj fazi karijere ako planira igrati još jednu sezonu.

Buccaneers će ući u vansezonu 2023 više $ 45 miliona u negativnom smislu što se tiče kapije, drugi najgori broj bilo koje ekipe u ligi. To znači da će Tampa Bay morati napraviti velike poteze samo da bi stvorio prostor za sljedeću sezonu.

Ako Brejdi želi priliku da odjaha u zalazak sunca sa još jednim prstenom, moraće da donese tešku odluku kada uđe u vansezonu.