Postoji Old School MLS rješenje za probleme zbog prekida Svjetskog prvenstva

Od svih ranih dešavanja na FIFA Svjetskom prvenstvu 2022., najznačajniji za budućnost igre može biti iznenađujuća količina zaustavnog vremena koju su zvaničnici dodavali utakmicu igri.

Pod vodstvom FIFA-e, sudije turnira produžile su kraj poluvremena i utakmica do sada u istorijskoj meri, pri čemu se polovice ponekad rastežu i za 15 minuta ili 33%. I kao rezultat toga, neki ponovo pojavljuju ideju o uvođenju sata na stadionu koji se zaustavlja po nahođenju sudije, tako da igrači i menadžeri barem znaju za koliko još vremena treba da se pripreme.

To je pošteno osećanje. Ali također vrijedi podsjetiti da je Major League Soccer jednom pokušao nešto slično, ali iz drugog razloga.

Kada je MLS pokrenut 1996. godine da bi Sjedinjenim Državama dao svoju prvu vrhunsku ligu na otvorenom otkako se NASL raspao 12 godina ranije, uključivao je nekoliko funkcija osmišljenih da ovaj sport učini privlačnijim povremenim američkim ljubiteljima sporta.

Najljepše se pamti je raspucavanje jedan na jedan u stilu bijega u kojem se odlučuju ligaške utakmice nerešene u punom vremenu, pri čemu je pobjednik osvojio jedan bod, a poraženi je ostao bez ikakvog. Postojao je i format serije najbolje od tri plej-ofa, a zbog dimenzija terena koji su izgrađeni kao stadioni američkog fudbala, dozvoljeno je da timovi koriste terene daleko uže od trenutnih preporuka FIFA-e od 70 jardi.

I u stvari, sat u MLS utakmicama 1996. prkosio je međunarodnom modelu i odražavao druge popularne američke sportove, odbrojavajući od 45:00 do 0:00 u svakom poluvremenu. Kada je došlo do značajnijeg prekida igre, sudija je dao znak mjeriocu vremena da zaustavi sat. A kada je sat udario na nulu, igra je odmah zaustavljena.

Trebalo je 10 godina da MLS u potpunosti napusti svoja jedinstvena pravila i usvoji zakone igre Međunarodnog odbora nogometnog saveza. Ali sat sa odbrojavanjem trajao je samo do 1999. godine, a u svom životnom vijeku pokazao je mnoga ograničenja.

Najviše iznenađujuće bi moglo biti da, iako bi teoretski moglo povećati vrijeme zadržavanja u igri, u stvarnosti je vjerovatno skratilo utakmice. Sudije su bile relativno konzervativne i tada su dale znak mjeriocu vremena da zaustavi sat, obično samo za duže pauze. To nije u skladu s onim što kažu zakoni igre, a to je da vrijeme zastoja treba procijeniti zbog bilo kojeg od sljedećih razloga (direktan citat iz IFAB-ovih zakona):

• zamjene
  • procjenu i/ili uklanjanje povrijeđenih igrača
  • gubljenje vremena
  • disciplinske sankcije
  • medicinski prekidi dozvoljeni pravilima takmičenja, npr. pauze za piće (koje ne bi trebalo da budu duže od jedne minute) i pauze za hlađenje (devedeset sekundi do tri minute)
  • kašnjenja vezana za VAR 'provjere' i 'recenzije'
  • bilo koji drugi uzrok, uključujući svako značajno odlaganje ponovnog pokretanja (npr. proslave golova)

Uz to, sat odbrojavanja doveo je do razlike u tome kako su se odigrali kraj poluvremena i utakmice. Konkretno, timovi koji su kasnili za izjednačenje ili pobjednički gol morali su paziti na sat jer je utakmica bukvalno završila onog trenutka kada je bilo 0:00. U trenutnom obliku zadržavanja vremena, općenito se podrazumijeva da će sudije dozvoliti nastavak napada do kraja čak i ako tehnički zaustavno vrijeme bude završeno.

Ali ta pravila o mjerenju vremena se još uvijek koriste u srednjoškolskom i fakultetskom fudbalu u SAD-u (gdje su prethodila MLS-u) i mogla bi biti putokaz da postoji istinski zamah ka tome da se sat na stadionu bolje odražava na gledanje sudija.

A sa tehnologijom koja je sada dostupna na profesionalnom nivou, vjerovatno će sada raditi bolje nego prije više od dvije decenije. Zastoji sata bi se mogli naznačiti putem uređaja za glasovnu komunikaciju na utakmicama koje službene osobe rutinski nose, ili možda čak i kontrolisani ručnim uređajem koji sudija nervira tokom utakmice.

I postoje načini da se izbjegne neugodan iznenadni završetak koji se dogodio u MLS-u. Jedna od opcija je da imaju dva istovremena prikazana sata, jedan koji predstavlja proteklo vrijeme i jedan koji predstavlja sat sudija. Kada prvi dostigne 45 ili 90 minuta, oni će se smrznuti - baš kao i sada - ostavljajući kontrolu nad posljednjim minutama i dalje samo za sudiju.

Naravno, pritužba na prekomjerno vrijeme zastoja također bi se mogla riješiti sama od sebe. U utakmicama od utorka, vrijeme dodano utakmicama između Danske i Tunisa, između Meksika i Poljske i između Francuske i Australije bilo je unutar rutinskih parametara. Ako se sudije pridržavaju svoje riječi o strožijoj nadoknadi zastoja, sami zastoji se mogu smanjiti.

Ne samo da će obuzdati gubljenje vremena, već bi mogao učiniti i visoki presing - što dovodi do više faulova, pogrešnijih dodira i više zaustavljanja po svojoj prirodi - manje privlačnim zbog dodatne energije potrebne za igranje dužih utakmica.