Career Resurrection of Sacramento Kings Guard Malik Monk

Kada je Malik Monk izabran kao 11. ukupno na NBA draftu 2017, očekivanja su bila velika. U Kentakiju, Monk je pokazao veštinu za postizanje lopte, u proseku 19.8 poena po utakmici, dok je pokazao elitni atletizam i pouzdan šut za tri poena, sa dodatnim prostorom za rast.

Nepotrebno je reći da su sa sposobnošću zabijanja iznutra i izvana, te privlačnošću sposobnosti skakanja, Charlotte Hornetsi izgledali kao savršena destinacija s obzirom na njihov opći nedostatak kvalitetnih igrača u to vrijeme. Monk bi, sigurno, odmah preuzeo ulogu i pomogao Hornetsima da poboljšaju svoj napad.

Umjesto toga, Monk je odgovorio pogodivši samo 36% svojih pogodaka tokom svoje prve sezone. Doduše, nije imao mnogo šanse da pronađe bilo kakav ritam, jer mu je glavni trener Steve Clifford priuštio samo 13.6 noćnih minuta vremena za igru. Umjesto toga, Clifford je igrao Michaela Carter-Williamsa i Treveona Grahama umjesto Monka, fokusirajući se na iskustvo veterana umjesto iskustva učenja.

Nije bilo mnogo bolje ni u drugoj godini, kada je Monk odigrao 2 minuta u 17.2 utakmice pod vodstvom novog glavnog trenera Jamesa Borrega, postižući u prosjeku 73 poena, ali je pogodio samo 8.9% svojih šuteva.

Nakon završetka te sezone, očekivanja su znatno smanjena za nekadašnji izbor na lutriji, dijelom i zbog nevjerovanja organizacije u mladića, što se pokazuje ograničenim vremenom igranja i skromnom ulogom u napadu.

Nakon što je konačno razbio barijere od 20 minuta i 40% šuta u svojoj trećoj sezoni, Monk je suspendovan od strane NBA na kršeći njihov program borbe protiv droga. Kampanju bi završio odigravši 55 utakmica, i uz iscrpljenost strpljenja.

U svojoj posljednjoj godini sa Hornetsima, Monk je konačno pronašao šut za tri poena koji ga je naizgled napustio nakon što je postao profesionalac. Pogodio je 40.1% iz dometa u sezoni, postigavši ​​dvije trojke po utakmici.

Ipak, Hornetsi nisu bili uvjereni. Monku nisu dali kvalifikacionu ponudu, što je omogućilo da njihov prethodni izbor na lutriji dođe do neograničene slobodne agencije.

Monk je potom potpisao sa Lakersima, minimalni jednogodišnji ugovor, čime je započeo preokret u njegovoj karijeri. Kao Lejker, Monk je u proseku postizao 13.8 poena, igrao je 28 minuta i pogodio preko 39% iz daljine, naglašavajući činjenicu da njegova poslednja sezona sa Hornetsima nije bila slučajna.

Konačno, prošlog ljeta, Monk je potpisao dvogodišnji ugovor sa Sacramento Kingsima za ukupno 19 miliona dolara, što mu je omogućilo da se ponovo poveže sa bivšim saigračem iz Kentuckyja De'Aaron Foxom.

U Sacramentu, Monk je procvjetao. Ovaj 25-godišnjak je prihvatio ulogu šestog igrača i postiže rekordnih 14.0 poena po utakmici za samo 22.9 minuta. Napravio je ogromna poboljšanja i kao plejmejker i kao vozač, više nego udvostručivši svoje pokušaje slobodnih bacanja po 36 minuta sa 2.0 na 4.3, i povećavši svoje asistencije sa 2.9 prošle godine na 3.9 ove godine, za 5.2 minuta manje po utakmici.

Monk je bio ključan u impresivnoj sezoni Sacramenta, čak je pao 45 poena u impresivnoj pobjedi Sacramenta sa 176-175 u dvostrukom produžetku nad Los Angeles Clippersima u gostima.

Bek od 6'3 izgleda znatno ugodnije sa loptom u rukama, ruši odbranu, a njegov nivo strpljenja – posebno na pik and rollovima – je višestruko bolji od bilo kojeg drugog trenutka u njegovoj NBA karijeri.

Što je još važnije, čini se da je Monk našao dom. Glavni trener Mike Brown vjeruje Monku u kasnim utakmicama, njegovi saigrači također, a sada postoji nivo udobnosti na terenu u Monku, što je bilo očigledno još od Kentuckyja. On je blizak sa Foksom, a njih dvojica se međusobno odlično igraju, a Monk daje ključni element razmaka za Foxa, koji zauzvrat vrši veliki pritisak na obod, što urušava odbranu i otvara se za udarce sa perimetra.

S obzirom da se Kingsi sve više približavaju plej-ofu po prvi put u 17 godina, Monkova situacija postavlja neka pitanja za druge timove koji prolaze kroz slične rane borbe sa svojim igračima.

Hornetsi su nesumnjivo pogriješili što su uzalud pustili Monka, jer on samo godinu dana kasnije igra ključnu ulogu u jednom od najboljih timova Zapadne konferencije. Konačno, element učenja ovdje je dati mladim igračima šansu da uspiju prije nego što odrede svoju budućnost. Monk je počeo samo jednu utakmicu u četiri godine u Charlotteu iako je bio 11. u ukupnom izboru. Nikada nije odigrao nijednu utakmicu od 40 minuta, a samo je jednom probio barijeru od 35 minuta.

Za četiri godine sa Hornetsima, Monk je odigrao ukupno 4,159 minuta, jedva više od hiljadu minuta godišnje.

To nije samo teška veličina uzorka iz koje se može uzeti bilo šta, već je i izuzetno teško za svakog igrača da se udobno uklopi u postavljenu ulogu, jer se parametri uvijek mijenjaju.

Na sreću po Monka, on je sada na mestu gde se čini da su nivoi očekivanja izbalansirani, gde su se i on i Kingsi okupili radi zajedničke svrhe.

Ponekad je to sve što ti treba.

Osim ako nije drugačije navedeno, sve statistike putem NBA.com, PBPStats, Čišćenje stakla or Košarka-Reference. Sve informacije o plaći putem Spotrac. Sve šanse ljubaznošću FanDuel Sportska kladionica.