Snowboarder Mark McMorris sada je najpobjedničkiji sportista Winter X Games sa 22. medaljom

On je u sopstvenoj ligi—bukvalno.

Na putu do X Games Aspen 2023, Kanađanin Mark McMorris bio je izjednačen sa Jamiejem Andersonom iz SAD-a za najviše medalja na Zimskim X igrama svih vremena, sa 21 po komadu.

Ali sa svojom izjavnom pobjedom u muškom snowboardu u slopestyle-u u nedjelju popodne za svoju 22. medalju na X igrama—i sedmo zlato u slopestyle-u—McMorris je krenuo u zrak jednako rijedak kao i visine koje je dosegao sa velikih vazdušnih skokova na dnu staze.

McMorris je bio na poziciji srebrne medalje uoči svoje zlatne finalne vožnje. Sa svojim bratom, Craigom, na mikrofonu koji je davao komentare, Mark je bio tehnički i moderan na šinama na vrhu staze prije nego što je promijenio stražnju stranu 1620 (četiri i po pune rotacije, u odnosu na 1260 u svojim prethodnim trkama) na treći skok i stražnji trostruki čep 1620 Indy grab na posljednjem skoku.

„Zezaš me?!“ Craig je vikao u prijenosu nakon McMorrisove četvrte vožnje. Odmah nakon toga, kamere hvataju Marka – ushićenog i olakšanog – koji viče “DA!”

Bilo je dovoljno da se Markus Kleveland – koji je u subotu uveče osvojio zlato u velikom vazduhu – do srebra, dajući Mekmorisu tu istorijsku 22. medalju.

Na X Games Aspen 2022, McMorris je osvojio svoje šesto slopestyle zlato u karijeri, čime je nadmašio Shauna Whitea za najviše zlatnih medalja u disciplini.

Prekretnica X igara dolazi nešto manje od godinu dana nakon što je McMorris osvojio svoju treću uzastopnu bronzanu medalju na Zimskim olimpijskim igrama na Igrama u Pekingu.

„Postaje sve luđe jer ja samo starim, a ljudi nastavljaju da pomeraju granice, pomeraju granice“, rekao je McMorris u nedelju nakon pobede, dodajući da je veliko vazdušno takmičenje u subotu uveče — na kojem je završio odmah iza postolja — bilo "downer."

Nije mogao a da se ne zapita, Da li ga još uvek imam? (U McMorrisovu poentu, Kineskinja Su Yiming, koja je osvojila srebro na Pekingu 2022., dala je čistu i zapanjujuća 1980 na X Games big airu u subotu...i uzeo bronzu.)

“A onda imati jednu od onih čudesnih pobjeda kada to uradiš u posljednjoj vožnji i neko te natjera da se tjeraš, to su najbolji osjećaji”, nastavio je McMorris. „I to se doslovno dogodilo prošle godine, dogodilo se 2019. i ponovilo se ove godine, i baš sam oduševljena.”

Što se tiče onoga što je McMorris smatrao vrhuncem svoje trke? Na stazi koju je opisao kao "tako zeznutu" (šine su bile postavljene skoro jedna na drugu sa malo prostora za greške) sa čvrstim skokovima, "Raditi 16-ice uzastopno kao što sam ja uradio je nešto što sam uradio" Biću izuzetno ponosan na dugo vremena”, rekao je McMorris.

Anderson, koja čeka svoje prvo dijete, ove godine se nije takmičila na X Games-u. Mekmoris je, u međuvremenu, morao da izdrži iteraciju sa Covidom 2021.

Iako je sada napredovao u njihovoj trci za najdominantnijeg sportistu Zimskih X igara svih vremena (ogroman podvig kada uzmete u obzir da ova kategorija uključuje i bele), McMorris se nada da će Anderson nastaviti da ga gura u 2024.—i dalje.

Da bi osvojio titulu najboljeg sportiste X Games svih vremena, McMorris bi morao osvojiti 30 medalja – što je oznaka koju drži skejtborder Bob Burnquist.

Tokom 13-godišnje X Games karijere, McMorris je bio jedan od, ako ne i najveći pokretač progresije u slopestyle-u. Ovaj 29-godišnjak je sletio sa prvim stražnjim trostrukim plutom 1440 dok je snimao 2011. godine, što je trik koji će u godinama koje slijede postati osnovni dio slopestyle trčanja dostojnih postolja.

To što je postigao ovaj nivo snouborda umijeća porijeklom iz Regine, Saskatchewan—koji se nalazi na samo 1,893 stope iznad nivoa mora—samo doprinosi McMorrisovoj legendi.

“Znam da još uvijek imam trikove i motivaciju da želim i dalje dobro. Uzimaću to godinu po godinu, takmičiti se malo ove godine, a ako se i dalje osjećam kao pravi takmičar, ići ću na sljedeće Igre”, rekao mi je McMorris u decembru na pitanje da li misli da d idem na četvrtu Olimpijadu 2026.

Vraćajući se kući sa X Games Sunday sa još jednim (i istorijskim) komadom hardvera za svoju kolekciju, McMorris sada ima opipljiv podsjetnik na to koliko je još uvijek konkurent.