Shake Milton učvršćuje svoju ulogu u rotaciji Sixersa

Tokom prvih pet utakmica Philadelphia 76ersa u NBA sezoni 2022-23, petogodišnji bek Shake Milton odigrao je ukupno šest minuta, od kojih je sve bilo protiv Indiana Pacersa. Dobio je četiri DNP-a tokom tog perioda, a igrao je štedljivo iu naredne tri utakmice Sixersa.

Milton je počeo da dobija redovnu minutažu kada je početni bek Džejms Harden doživeo istegnuće tetive desnog stopala početkom novembra, iako je i dalje u proseku bio samo 15-20 minuta sa klupe. To se promijenilo kada je Tyrese Maxey pao s malim prijelomom lijevog stopala protiv Milwaukee Bucksa sredinom novembra.

Milton je od tada startovao u svakoj od sedam utakmica Sixersa i u prosjeku je postizao 21.9 poena uz 56.3 posto šuta, 6.1 asistenciju, 5.9 skokova i 2.0 trojke pri 48.3 posto šuta iz dubine. Četiri od tih utakmica su takođe bile bez zvjezdanog centra Joela Embiida, ali Milton i ostatak prateće ekipe Sixersa pomogli su timu da postigne rezultat od 3-1 u tom dijelu.

Milton misli da će se vratiti na klupu kada se Maxey i Harden vrate - potonji bi se mogao vratiti u ponedjeljak, prema Shams Charania od The Athletic. Ali čak i kada se Sixersi vrate u punoj snazi, Miltonova vruća igra u posljednje vrijeme trebala bi mu pomoći da zadrži mjesto u rotaciji.

Igra plej-garda bilo je jedno od najvećih pitanja Sixersa u ovoj sezoni. Harden je jedan od najboljih fasilitatora lige, ali Maxeyjeva snaga je prvenstveno poentiranje. Sixersima je bio potreban još jedan držač lopte da povedu u minutama bez Hardena, bilo da se radi o Maxeyu, Miltonu ili vansezonskom dodatku De'Anthony Meltonu.

Milton je proteklih dana pokazao da je na visini zadatka. Imao je sedam ili više asistencija u četiri uzastopne utakmice, uključujući rekordnih 10 u karijeri u pobjedi Sixersa od 107-99 nad Orlando Magicom prošlog petka (zajedno sa 24 poena pri šutu 7 od 13 i devet skokova). Prije toga imao je samo šest utakmica uz sedam ili više asistencija u prve četiri sezone zajedno.

"Bio je sjajan", rekao je napadač Tobias Harris o Miltonu nakon pobjede u petak. “On je tamo, pronalazi svoj tok, vodi tim. Uvek je bio veoma dobar strelac na parketu, ali tokom ovih poslednjih koliko god utakmica bilo, on je zaista pokazao ceo svoj arsenal u ofanzivnoj završnici i zaista kako može da dođe do svojih mesta i da se podigne i šutira i stvara igre. ”

Ovaj nedavni dio naizgled je ohrabrio Miltona da preuzme veću ofanzivnu ulogu, znajući da Sixersi nemaju Maxeya ili Hardena na koje bi se mogli osloniti. Pogurao je tempo u tranziciji i ne boji se agresivnog napada na koš radije nego da se prepusti saigraču.

Tokom svojih prvih 11 nastupa ove sezone, Milton je imao Ukupno 52 pogona do koša za 155 minuta. U tim igrama je pogodio 9 od 20 i upisao pet asistencija i šest izgubljenih lopti uz 21 dodavanje. Prije poraza u srijedu od Cleveland Cavaliersa, Milton je pogodio 20-od-38 na svom 84 pogona i ima 10 asistencija i samo dvije izgubljene lopte na svojih 37 dodavanja u posljednjih šest utakmica Sixersa.

"Mislim da samo gledam igru ​​i, iskreno, imam malo više lopte", rekao je Milton nakon pobjede nad Orlandom u petak, upitan šta je podstaklo njegovu snažnu igru ​​nedavno. “Imam više vremena, a ne osjećam da moram na silu. Dakle, samo čitam utakmicu i uzimam ono što mi odbrana daje, a onda povrh toga, čak i kada griješim, momci me tapšu po leđima, govore mi da nastavim, da budem agresivan, nastavi da pokušavam vidi pod. Tako da zaista gradite samopouzdanje radeći tako nešto.”

Izložio je svoj cijeli niz trikova protiv Orlanda u nedjelju, postigavši ​​rekordnih 29 poena u sezoni 10-od-13 šuta (uključujući 3-od-6 iz dubine) za sedam asistencija, pet skokova i ukradenu loptu u pobjedi 133-103.

Nakon te utakmice, govorio je o svom načinu razmišljanja dok su Sixersi tako skrhani.

"Osjećam se kao da sam samo agresivan, birajući svoja mjesta", rekao je Milton novinarima. “Moji saigrači rade zaista dobar posao govoreći mi da idem, govoreći mi da budem agresivan. Samo spuštanje ljudi daje priliku drugima da se pojačaju. I mislim da su svi u timu na to gledali kao na nešto što možemo učiniti. Možemo se okupiti, igrati čvrsto i imati neke prilike da napravimo neke stvari i nadamo se da ostvarimo nekoliko pobjeda.”

Iako se Embiid vratio u ponedjeljak protiv Atlanta Hawksa, Milton se nije povukao u drugi plan. Postigao je 21 poen u šutu 9 od 20, uz sedam asistencija i pet skokova u pobjedi od 104-101, uključujući i ovaj pokušaj povlačenja za tri poena koji je pomogao Sixersima da se vrate u igru ​​nakon što su rano pali u igru dvocifreni deficit.

Nakon pobjede u ponedjeljak, glavni trener Doc Rivers razgovarao je o ravnoteži između Miltona i prateće ekipe Sixersa koji su ostali agresivni i hranili velikog momka.

"Mislio sam da smo večeras vidjeli Joela umjesto da igramo", rekao je Rivers. Tako da se moramo vratiti i na našu brzinu. Mislio sam da je Shake imao dva ili tri puta večeras gdje mora ići, ali umjesto toga, on to podigne i baci [Embiidu]. I to se dešava. [Embiid je] prilično dobar, želiš mu dati loptu. Ali i momci moraju da nastave da igraju. Joel je to vidio. Joel je pokušavao da dovede loptu do momaka. Dakle, imamo nešto posla, ali to je lak posao. Veoma je popravljivo.”

Kada se Harden i Maxey vrate, Milton će neizbježno igrati manje minuta. Ali bljeskovi koje je pokazao vodeći tim u njihovom odsustvu trebali bi ohrabriti Riversa da mu ponekad preda ključeve napada. Što više odmora Sixersi mogu kupiti svoje tri zvijezde tokom 82 utakmice regularne sezone, to će biti bolje opremljeni za doigravanje.

Milton je u posljednjoj sezoni svog trogodišnjeg ugovora od 5.0 miliona dolara. Ako nastavi da igra tako dobro kao u poslednje vreme, pripremiće se za veliku povišicu kada postane neograničeno slobodan igrač i sledećeg leta.