Princeton uznemirava NC državu, Staley hvali NSU

Šesnaest timova napredovalo je u petak nakon pobjede u prvom kolu NCAA ženskog košarkaškog turnira 2023. Prvi krug do sada je bio daleko od krede, odnosno garancije da će viši nosilac napredovati. Pogledajte rezultate prvog kola, najveće priče i predstojeći raspored za žene.

Princeton Stuns NC State

Najveći problem iz prvog dijela uvodne runde došao je u obliku pobjede Princetona nad NC State rezultatom 64-63. Viši bek Grace Stone srušila je trojku koja je pobjedila u utakmici za pet sekundi do kraja četvrte četvrtine.

“Bili smo u čvrstim utakmicama cijele godine i to je igra koju vježbamo iznova i iznova. To je snimak koji sam već napravio u nekoj utakmici,” rekao je Stone na konferenciji za novinare nakon utakmice uz blagi smijeh. “Mislim da moji saigrači imaju svo povjerenje svijeta u mene i znao sam ako promašim taj udarac, oni će dobiti ofanzivni skok.”

Daske nisu bile potrebne, jer je Stone izbacila trojku i završila svoje veče sa 22 poena, izjednačena sa Kaitlyn Chen za vodeću ekipu. Princeton je imao jedan poen prednosti nakon prve četvrtine, ali je preuzeo drugu i imao prednost od 41-35 na poluvrijeme.

Wolfpack, koji je prošle sezone napredovao u Elite Eight, ušao je na NCAA turnir kao sedmi nosilac, što je njihov najmanji rezultat od sezone 2016-17. NC State je imao 20 izgubljenih lopti na utakmici i samo četiri ofanzivna skoka u takmičenju.

„Naša deca, mislio sam, igrali su jako. Borili su se, a ja moram da odradim bolji posao, da budem iskren, u nastavku i donesem bolje odluke kako bismo nas doveli u bolju poziciju da završimo tu utakmicu,” rekao je glavni trener NC State Wes Moore nakon utakmice.

Princeton Tigersi će igrati sa Utahom u nedjelju u 7:00 ET.

VIŠE OD FORBESAKako martovsko ludilo počinje, vrijeme je da žene igraju za novac

Poštujte državu Norfolk

Reining NCAA šampioni Južne Karoline bili su jedan od tri nosioca koji su napredovali, uz Virginia Tech i Stanford. Glavni trener Gamecocksa, Dawn Staley, pohvalila je protivnike i usamljeni tim Historiically Black College ili University (HBCU) na turniru.

“Reći ću to danas kako bismo se mogli pripremiti za sljedeću godinu,” Staley je rekla na podijumu tokom svoje konferencije za novinare nakon utakmice, “Norfolk State nije 16. nosilac. Samo želim da znaš, nisu”, rekao je Staley. Košarkaška legenda takođe posjetili svlačionicu NSU da podigne naprednicu druge godine Kierru Wheeler. Wheeler i NSU zadržali su Aaliyah Boston na sedam poena i devet skokova.

Gamecocks će u nedjelju igrati protiv South Floride (8), koja je napredovala nakon pobjede 67-65 nad Marquetteom (9).

The Clark Show

Iowa(2) je u prvom kolu pobijedila Southeastern Louisiana (15) 95-43. Polufinalistkinja Naismith igrača godine Caitlin Clark završila je takmičenje sa 26 poena, 12 asistencija i tri skoka manje od tripl-dabla u prve tri četvrtine takmičenja. ESPN-ov izvještaj o ženskoj košarci Alexa Phillipou je izvijestila Clark je prvi igrač koji je sakupio 20+ poena i 10+ asistencija na NCAA turniru u 23 godine.