Pepe postao najstariji igrač koji je postigao gol u nokautima na Svjetskom prvenstvu—Evo drugih rekorda postavljenih u Kataru

topline

Portugalska fudbalska zvijezda Pepe postao je najstariji igrač koji je ikada postigao gol u nokaut fazi Svjetskog prvenstva u utorak nakon svog gola protiv Švicarske – posljednjeg u nizu rekorda i prvih turnira koji su se dogodili u Kataru.

ključne činjenice

Pepe, koji će u februaru napuniti 40 godina, postigao je gol sa a udarcem glavom iz ugla u prvom poluvremenu, čime je rezultat na poluvremenu bio 2-0.

U međuvremenu, engleska 19-godišnjakinja Jude Bellingham postao je prvi igrač rođen u 21. vijeku koji je postigao gol na utakmici Svjetskog prvenstva, tokom utakmice grupne faze svog tima protiv Irana.

Turnir u Kataru takođe uključuje prvi set puna braća i sestre da se takmiči za različite timove, pri čemu je Iñaki Williams predstavljao Ganu i njegov mlađi brat, Nico Williams, koji je debitovao za Španiju (braća Williams su rođena u Španiji od oca Gane i majke Liberijke, a Iñaki je ranije igrao za Španiju).

Francuski fudbalski sudija Stephanie Frappart vodio je prvi ženski sudački trio na utakmici Svjetskog prvenstva za muškarce prošle sedmice, a pridružile su im se pomoćnice Neuza Back iz Brazila i Karen Diaz iz Meksika koje će suditi utakmicu između Kostarike i Njemačke u četvrtak, FIFA najavljeno ove sedmice.

Kanadski trener John Herdman prvi je menadžer u istoriji Svjetskog prvenstva koji je vodio i mušku i žensku reprezentaciju na turnirima, a prethodno je trenirao žensku reprezentaciju Novog Zelanda na Svjetskim prvenstvima 2007. i 2011. godine.

Kada je Katar ranije ovog mjeseca izgubio od Ekvadora, to je bio prvi put u historiji Svjetskog prvenstva da je tim domaćina izgubio prvu utakmicu.

Ključna pozadina

Svjetsko prvenstvo u Kataru je prvo ikad održano na Bliskom istoku i najskuplje u istoriji turnira, a Katar je potrošio procijenjene 220 milijardi $ tokom protekle decenije da se pripreme, uključujući izgradnju sedam novih stadiona na kojima će se održavati utakmice. Zbog vruće katarske klime, turnir je ujedno i prvi koji se održava zimi umjesto uobičajenog ljetnog rasporeda, koji poremećene sastave klubova u drugim zemljama. Odluka FIFA-e da se Svjetsko prvenstvo održi u Kataru izazvala je kontroverze zbog stanja ljudskih prava u zemlji, a nakon desetine radnika migranata umro dok je radio na građevinskim projektima vezanim za Svjetsko prvenstvo. Optuženi su i zvaničnici Katara i FIFA-e mita i korupcije u glasanju za održavanje turnira u zemlji.

Daljnje čitanje

Novac iza najskupljeg Svjetskog prvenstva u istoriji: Katar 2022. prema brojevima (Forbes)

Evo koliko će američki fudbaleri zaraditi na Svjetskom prvenstvu na osnovu toga koliko daleko dođu (Forbes)

SAD pobjeđuju Iran—Napredak u osminu finala Svjetskog prvenstva (Forbes)