Uparivanje Luke Dončića i Kyriea Irvinga moglo bi biti "smrtonosno" za napad Mavericksa

Dallas Mavericksi se vraćaju kući kako bi odigrali svoju posljednju utakmicu u American Airlines Centru prije NBA All-Star pauze nakon bogatog putovanja na Zapadnu obalu od pet utakmica. Dallas je rezervirao put gubitkom, ali je dobio tri srednje utakmice. Ali putovanje je uključivalo mnogo više od pobeda i poraza.

dallas zamijenjen za osmostrukog All-Star pleja Kyriea Irvinga prije nedelju dana. Ne samo da je tim dodao Irvinga, već je i Luku Dončića vratio u postavu nakon što je propustio četiri utakmice zbog nagnječenja desne pete. Tim i navijači se nadaju da će uparivanje Dončića i Irvinga isplatiti dividende u postsezoni.

"To nam je tek prva zajednička utakmica, ali mislim da je tako zabavno igrati sa ovim tipom," rekao je Dončić o igranju sa Irvingom nakon što su Maveriksi pali od Sakramento Kingsa u produžetku u subotu uveče, 133-128. “On je sjajan košarkaš. Mislim da će biti jako zabavno. Danas, prva utakmica, bilo je i jako zabavno.”

Dončić je ubacio 27 poena uz 55% šuta u porazu. Imao je i devet skokova i pet asistencija za 41 minut. Irving je predvodio Maverickse sa 28 poena uz 52.4% šuta, uz sedam skokova i sedam asistencija za 42 minute.

U svoje tri utakmice sa Mavericksima, Irving je u prosjeku postizao 25.7 poena uz 48.1% šuta, 4.7 skokova, 7.3 asistencije i ukradene lopte za 38 minuta po utakmici.

"Drago mi je da smo to maknuli s puta", rekao je Irving kada je prvi put podijelio riječ sa Dončićem. “Ali dok sam bio tamo, osjećao sam se zaista posebno samo u smislu prilika koje smo imali na oba kraja parketa da zaista učimo jedni od drugih i samo steknemo malo više samopouzdanja.”

Dallasov novi dinamični dvojac imat će još dvije utakmice – kod kuće protiv Minnesota Timberwolvesa i na gostovanju protiv Denver Nuggetsa – kako bi izgradio više povjerenja na parketu prije nego što se obojica poklope za All-Star utakmicu ovog vikenda. Nakon toga slijedi posljednja utakmica regularne sezone.

Maveriksi trenutno zauzimaju četvrto mjesto na tabeli Zapadne konferencije koja se stalno mijenja, sa omjerom 31-27. Dallas je dvije utakmice iza Kingsa za treće mjesto i 2.5 utakmice ispred Oklahoma City Thundera, koji je deseti nosilac i drži posljednje mjesto za igru. Utah Jazz, koji je trenutno van slike doigravanja, nalazi se tri utakmice iza Mavericksa.

Da bi se malo razdvojio, Dallas mora početi skupljati pobjede. Glavnom treneru Jasonu Kidu svidjelo se ono što je vidio iz svog novog zaleđa u prvoj utakmici. Nada se da će Dončić i Irving uspjeti da se razvijaju zajedno i dodaju novi sloj ofanzivne snage u napad tima.

„Bilo je glatko; to je košarka,” rekao je Kidd. “Mislio sam da su njih dvojica uradili nevjerovatan posao – obojica su podigli loptu, obojica su igrali bez lopte. Sada je samo pitanje dobijanja minuta i mogućnosti da vidite koja mjesta im se sviđaju ili im je vrlo ugodno igrati. Mislim da će pik-en-rol sa to dvoje biti zaista dobar za nas.”

Dodavanje Irvinga je efektivno ponovo pokrenulo sezonu Mavericksa. Dallas sada ima drugi All-Star uz svoju superzvijezdu i možda još uvijek želi donijeti dodatnu pomoć na tržištu otkupa. Njihovi napori na preopremljenosti su tim potencijalno spremni za još jednu duboku seriju plej-ofa.

"To je još proces učenja, ali mislim da bi to moglo biti stvarno smrtonosno za nas," rekao je Dončić o igri dvojice sa Irvingom. “Teško je, mislim, čuvati nas oboje. Dakle, biće manje duplih i samo ćemo mi krenuti na posao.”