Država Ohajo, Michigan suočavaju se u bitci koledžskog fudbala bez poraza

Od 1897. godine, fudbalski programi savezne države Ohajo i Mičigen odigrali su se 117 puta. Ipak, nekoliko utakmica je bilo toliko napeto kao subotnji meč kada su broj 2 Buckeyes ugostio br. 3 Wolverines.

Oba tima imaju 10-0, a pobjednik će se plasirati u prvenstvenu utakmicu Big Ten 3. decembra u Indianapolisu. Poraženi još uvijek može imati šansu da se kvalifikuje za koledž Football Playoff, ali timovi sigurno ne žele biti u poziciji da se nadaju da će drugi timovi izgubiti. Mantra je jednostavna za oba tima: pobijedite u naredne dvije subote i igrat će u nacionalnom polufinalu.

Prošle sezone, Michigan je savladao Ohajo State rezultatom 42-27, prekinuvši niz od osam poraza od svojih rivala. Sve u svemu, Michigan je izgubio 15 od posljednjih 17 utakmica od države Ohio, ali Wolverinesi i dalje imaju prednost u seriji 59-52-6.

Od 1918. do 2019. timovi su igrali međusobno svake godine, ali je utakmica 2020. otkazana zbog mjera opreza COVID-19. Od 1935. godine, utakmica se igra posljednje subote sezone velikih deset.

Subotnja utakmica je tek četvrti put od 1935. da su Michigan i Ohio State ostali neporaženi kada se suoče jedan s drugim. Pogledajte ostala tri puta kada su timovi bili neporaženi:

21. novembra 1970. na stadionu Ohio – Ohio State 20, Michigan 9

Ohio State je bio najbolje rangirani tim u anketi Associated Pressa koji je ušao u sezonu 1970., ali Buckeyesi su pali na peto mjesto u trenutku kada su se suočili sa Michiganom, iako je Ohio State imao 8-0. Michigan je, u međuvremenu, imao 9-0 i došao do uzastopnih pobjeda 42-0 i 55-0 nad Illinoisom i Iowom, respektivno.

Ipak, odbrana Wolverinesa nije mogla podnijeti napad Buckeyesa jer je Ohio State pobijedio po 31. put u posljednje 32 utakmice. Jedini poraz Buckeyesa tokom tog perioda bio je kada je Michigan pobijedio, 10-3, u posljednjoj utakmici sezone 1969. godine.

Pobjedom, Ohajo Stejt napredovao je do Rose Bowla, gdje su Buckeyes izgubili, 27-17, od Stanforda. Michigan nije igrao u postsezoni i završio je sezonu porazom u državi Ohio. Država Ohajo je završila na petom mjestu u konačnoj anketi AP-a nakon sezone 1970. godine, dok je Michigan završio na devetom mjestu.

24. novembra 1973. na stadionu Michigan – Ohio State 10, Michigan 10

Buckeyes (9-0) su ušli u utakmicu kao prvoplasirani u anketi Associated Pressa, dok su Wolverinesi (10-0) bili četvrti. Sa više od 105,000 prisutnih navijača, Michigan je počeo sporo, zaostajavši sa 10-0 na poluvremenu. Ali Wolverinesi su postigli 10 poena u četvrtoj četvrtini na fild gol i bek Dennisa Franklina u tačdaunu od 10 jardi.

Obje ekipe su imale priliku da idu naprijed u nastavku utakmice, ali su svaka promašila po jedan gol iz igre. Bilo je to prvo izjednačenje u seriji od utakmice 7-7 1949. godine, koja je također bila u Michiganu.

Nakon utakmice, Big Ten je odlučio da država Ohajo predstavlja konferenciju u Rose Bowlu. Buckeyesi su na kraju pobijedili prvaka Pac-8 USC, 42-21, i završili sezonu 10-0-1. Michigan, u međuvremenu, nije igrao na kugli i također je završio 10-0-1.

Posljednja anketa Associated Pressa imala je drugo mjesto u državi Ohajo, a na šestom mjestu Michigan. Notre Dame (11-0) je izabran za broj 1 u anketi AP-a nakon što je pobijedio prethodni broj 1, Alabama, 24-23, u Sugar Bowl.

18. novembra 2006. na stadionu Ohio – Ohio State 42, Michigan 39

Ovaj meč između 1. države Ohajo i 2. Mičigena proglašen je za "Igru veka". Oba tima su imala rezultat 11-0, a prisustvovalo je više od 105,000 navijača, što je čini utakmicu koju mora vidjeti svaki ljubitelj koledž fudbala.

Michigan je postigao prvi u trci trčanja Mikea Harta od 1 jardu, ali je država Ohio povela sa 28-14 na poluvremenu. Michigan je postigao sljedećih 10 poena i postigao rezultat od 28-24 prije nego što je Ohajo State postigao touchdown za vodstvo od 35-24. Hart je ponovo postigao gol i smanjio na 35-31 početkom četvrte četvrtine, ali je dodavanje Troya Smitha sa 13 jardi sa 5 jardi sa 38:42 lijevo dovelo Buckeyese u vodstvo od 31-2. Michigan je postigao još jedan touchdown sa preostalih 16:XNUMX, ali nije mogao ponovo ući na tablu.

Smith je završio 29-od-41 za 316 jardi, četiri tačdauna i jedno presretanje. Taj nastup potaknuo je Smitha da postane prvi pobjednik Heisman trofeja u državi Ohajo od trčanja Eddieja Georgea 1995. godine.

Država Ohajo ostala je na prvom mjestu u anketi Associated Pressa, poziciju koju je držala od predsezone. Michigan je, u međuvremenu, ostao na 1. mjestu, ali je pao na 2. u anketi krajem novembra iza Floride, iako Wolverinesi više nisu igrali nijednu utakmicu regularne sezone.

U utakmici za titulu nacionalnog prvaka u Bowl Championship Seriji, Florida je prošla iznad države Ohajo, 41-14, postigavši ​​posljednjih 20 poena za ubjedljivu pobjedu. Michigan je na kraju izgubio od broj 8 USC, 32-18, u Rose Bowlu. U konačnoj anketi AP-a prva je bila Florida, druga država Ohajo, četvrta USC i osma Michigan.