Novak Đoković osvojio titulu u Tel Avivu na prvom turniru od Vimbldona

Novak Đoković se vratio u krug pobednika.

Od tada nastupa na svojoj prvoj turneji osvajanje Wimbledona ovog ljeta, 35-godišnji Srbin i prvi nosilac je u nedelju pobedio 2. nosioca Marina Čilića sa 6-3, 6-4 i osvojio trofej Tel Aviv Watergen Open. 21-struki Grand Slam šampion nije pao ni set na putu do 89. titule u karijeri, zaostaje samo za Jimmyjem Connorsom (109), Roger Federer (103), Ivan Lendl (94) i Rafael Nadal (92).

Đoković je pobedom postao prvi čovek koji je ove sezone osvojio titulu na tvrdim, zemljanim (Rim) i travnatim podlogama. Pobijedio je u 20 od posljednje 21 službene utakmice, uz jedini poraz dolazi do Nadala u četvrtfinalu Rolan Garosa.

Đoković je sada 7. na svijetu jer nije osvojio bodove osvajanjem Vimbldona nakon što je ATP oduzeo bodove nakon što su zvaničnici Vimbldona zabranili ruske i bjeloruske igrače.

On je igrao prošle sedmice na Laver Cupu FedererOproštajni događaj, gde je Srbin izgubio od Kanađanina Felix-Auger Aliassimea u uzastopnim setovima nakon što je uništio polufinalistu US Opena Frances Tiafoe. Tim svijeta pobijedio je tim Europe u ovom događaju, dajući kapitenu Johnu McEnroeu prvu pobjedu nad njegovim rivalom, kapitenom tima Europe Bjorn Borgom.

Đoković nije izgubio set na ATP 250 u dvorani na tvrdoj podlozi, gde nikada nije bio u teškoćama protiv grupe opasnih protivnika. Ovaj 35-godišnjak je osvojio svoju treću krunu na nivou turneje 2022. i 89. u karijeri.

Čilić je imao samo četiri brejk lopte za ulazak u finale, ali je Đoković uporno ugrožavao servis protivnika sa zadnje strane terena, dok je dominirao sopstvenim servis gemovima iza svog prvog servisa. Srbin se nije suočio sa brejkom u prvom setu, a kada se našao u nevolji kod dvojke dok je servirao za set, uzvratio je uzastopnim asovima.

Prvi nosilac je potom po drugi put u meču krenuo u drugi set, sa dubokim povratkom koji je ponovo isplatio dividende. Ta prednost se pokazala dovoljnom jer je Đoković osvojio krunu nakon sat i 35 minuta.

Đoković sada vodi Čilića, šampiona US Opena 2014, sa 19-2 svih vremena. Trinaest od njegovih 19 pobjeda protiv bivšeg trećeg igrača svijeta došlo je u uzastopnim setovima. Uprkos porazu, bila je to dobra sedmica za Čilića, koji je 3. septembra proslavio 34. rođendan.

"Bila je to fantastična sedmica za proslavu rođendana", rekao je Čilić tokom ceremonije dodjele trofeja. „Nisam imao priliku da slavim sa toliko ljudi ranije, ali sledeći put ću kupovati piće svima!“

Đoković će sledeće nedelje krenuti na Astana Open u Kazahstan, a takođe planira da igra i Paris Indoors krajem meseca. On bi također trebao igrati u novom Svjetska teniska liga u Dubaiju u decembru.