Nema titula na Svjetskom prvenstvu za timove sa stranim glavnim trenerima, ali su osvojili sve ostalo

Nakon Svjetskog prvenstva u Kataru 2022., mnoge reprezentacije i glavni treneri razmišljaju o svojim narednim koracima. Trener Engleske Gareth Southgate rekao je da će mu trebati neko vrijeme da odluči o svojoj budućnosti, a Brazil i Belgija su među timovima koji traže novog selektora.

Mnogo je debata oko toga da li Brazil, Engleska ili druge zemlje treba da angažuju stranog selektora. Pričalo se da je zainteresovan za Brazil Carlo Ancelotti kao potencijalnu zamenu za Tite, dok je s druge strane medalje, fudbalski savez Južne Koreje bio primoran da izdati izjavu da odbaci glasine da će smatrati samo "patriotskog" lokalnog glavnog trenera.

Kad god se vodi debata o nacionalnosti glavnog selektora reprezentacije, uvijek se pojavi jedna statistika: nijedna ekipa nikada nije osvojila Svjetsko prvenstvo sa stranim selektorom.

Ali ovaj argument ima nekoliko nedostataka.

Prvo, samo osam zemalja je ikada osvojilo Svjetsko prvenstvo, a mnogi turniri su se desili prije nego što je odabir stranog selektora bio čak razmatran za većinu zemalja.

Drugo, zemlje koje su osvojile Svjetsko prvenstvo uglavnom su bile one s najjačim ligama i igračima, a zemlje koje proizvode najbolje igrače najvjerovatnije proizvode i najbolje glavne trenere.

I treće, više je međunarodnih takmičenja nego Svjetskog kupa.

Kada se pogledaju međunarodna takmičenja na kontinentalnom nivou kao što su Copa America ili Afrički kup nacija poslednjih godina, u slučajevima kada je autsajder osvojio turnir, uglavnom je imao stranog trenera.

Kanada (Zlatni kup 2000.)

Zlatnim kupom CONCACAF-a dominirali su SAD i Meksiko koji su između njih osvojili svaki zlatni kup od 1991. godine, osim jednog. Meksiko je imao argentinskog glavnog trenera Gerarda “Tata” Martina za svoju pobjedu 2019. godine, dok je Jirgen Klinsmann iz Njemačke bio glavni trener za pobjedu SAD-a 2013. godine.

Jednom kada ni SAD ni Meksiko nisu osvojili trofej su podigli autsajderi Kanada, sa Nemcem Holgerom Osiekom kao glavnim trenerom. Kanada je prošla grupnu fazu bacanjem novčića nakon remija sa Kostarikom i pozvanom Južnom Korejom. Osieckova ekipa je potom pobedila Meksiko zlatnim golom u četvrtfinalu, pre nego što je u finalu sa 2:0 pobedila Kolumbiju, pozvanu iz Južne Amerike.

Grčka (Euro 2004.)

U grupi koju su činili Španija, Rusija i domaćin Portugal, svi su otpisali Grčku. Možda su trebali primijetiti da je glavni trener Grčke Otto Rehhagel, koji je nekoliko godina ranije osvojio Bundesligu sa novopromotivnim Kaiserslauternom. Grčka je u prvom meču šokirala Portugal rezultatom 2-1, a u finalu ponovo savladala domaćina, ovoga puta sa 1-0.

Zambija (Afrički kup nacija 2012.)

Posmatrači Svjetskog prvenstva možda poznaju Hervea Renarda po njegovoj sretnoj bijeloj majici, sličnosti s njim Game of Thrones hunk Jaime Lannister, ili njegov govor na poluvremenu za Saudijsku Arabiju tokom njihove nedavne pobede nad Argentinom. Ali ljubitelji afričkog fudbala znat će ga kao glavnog trenera koji je doveo Zambiju do iznenađujuće pobjede AFCON-a 2012. Zambija je pobijedila Obalu Slonovače na penale u finalu, ali Obala Slonovače je i sama postala prvak Afrike samo tri godine kasnije na AFCON-u 2015, sa nikom drugim do Herveom Renardom kao glavnim trenerom za svoju drugu AFCON titulu.

Čile (Copa America 2015)

Čile je remizirao 0-0 sa Argentinom na Kopa Americi 2015., a zatim je pobijedio u izvođenju penala i osvojio trofej na domaćem terenu. Njihov glavni trener tada je bio Argentinac Horhe Sampaoli, koji je sada zadužen za Sevilju. Godinu dana kasnije, Španac Juan Antonio Pizzi, rođen u Argentini, ponovio je trik, pobijedivši svoju državu rođenja na jedanaesterce nakon još jednog remija 0-0 i tako donio Čileu uzastopne titule.

Katar (Azijski kup 2019.)

Seltikov australijski menadžer Ange Postecoglou jedini je glavni trener ovog milenijuma koji je sa svojom domovinom osvojio Kup Azije. Japan je osvojio turnir tri puta od 2000. godine sa stranim glavnim trenerima, a Irak ga je osvojio jednom.

Katar možda nije impresionirao na Svjetskom prvenstvu 2022., ali su pokazali da zaslužuju mjesto na turniru još 2018. godine, osvojivši Kup Azije u velikom stilu pod Felix Sanchez. Katar je pobijedio Ujedinjene Arapske Emirate sa 4-0 u polufinalu i Japan sa 3-1 u finalu, kao i pobjedu protiv Saudijske Arabije i Južne Koreje ranije na turniru.

Ovi kontinentalni šampionati pokazuju da statistika „nijedan strani selektor nije osvojio Svjetsko prvenstvo“ nema veliku težinu. UEFA Evropsko prvenstvo možda i nije Svjetsko prvenstvo, ali navijači Engleske se neće žaliti ako strani trener dovede Tri lava do pobjede na Euru 2024. u Njemačkoj.

Postoje i drugi, validniji argumenti za izbor domaćeg trenera u odnosu na stranog trenera.

Nedostatak vremena za treniranje koje se daje trenerima nacionalnih timova može značiti da bi se svaka tehnička inferiornost koju bi lokalni trener mogao prevladati govorenjem istog jezika i motivacijskom snagom nacionalnog ponosa. Domaći glavni trener može poslužiti kao inspiracija za druge lokalne trenere, a dugoročno, zemlje će htjeti poboljšati svoj fudbalski nivo tako da proizvode visokokvalitetne glavne trenere umjesto da angažuju strane trenere kao prečicu do uspjeha.

Neki ljudi čak smatraju da imate stranog trenera "varanje" i misle da bi FIFA trebala provoditi slična pravila kao i za igrače u vezi s nacionalnošću glavnih trenera nacionalnih timova.

Svi ovi argumenti su vrijedni razmatranja, ali strane trenere ne treba odbaciti samo na osnovu argumenta da nijedna zemlja nije osvojila Svjetsko prvenstvo sa stranim selektorom kao što su osvojili sve druge velike trofeje tamo.