Maroko pobijedio Portugal i postao prva afrička ili arapska zemlja koja je prošla u polufinale

topline

Maroko se plasirao u polufinale Svjetskog prvenstva u subotu, savladavši Portugal 1-0 i postavši prva arapska i afrička zemlja koja se plasirala u osminu finala u istoriji turnira.

ključne činjenice

Jedini gol na utakmici postigao je Maročanin Youssef En-Nesyri, ubacivši loptu glavom u centaršut Yahya Attiyat Alaha u 42. minuti.

Maroko, koji je prošle nedelje zabeležio još jednu šokantnu pobedu nad Španijom u četvrtfinalu, držao se protiv Portugala čak i kada je njegov zvezdani napadač Cristiano Ronaldo ušao u meč odmah posle poluvremena – bio je isključen iz prethodna dva meča tima.

Maroko je također bio primoran da umanji jednu osobu u posljednjim minutama igre nakon što je Walid Cheddira zaradio crveni karton u trećoj minuti dodanog vremena, nakon što je dobio dva žuta kartona u razmaku od nekoliko minuta.

Nakon pobjede tima, navijači su slavili uz zastave ne samo Maroka, već i Palestine i zemlje domaćina Katara.

tangens

Menadžer Portugala Fernando Santos klupa Ronaldo je na početku meča rekao da "nema problema sa našim kapitenom" i da "nije imao problema sa mojom odlukom". Nakon dominantne pobjede tima od 6-1 nad Švicarskom u osmini finala ranije ove sedmice, Ronaldo, 37-godišnja bivša zvijezda Manchester Uniteda i Real Madrida, čestitao je svojim saigračima na Instagramu pošta, nazivajući njihovu pobjedu “luksuznom izložbom tima punog talenta i mladosti”—iako video snimci iz meča uhvatio ga kako izgleda vidno frustrirano, govoreći: "Žuri da me zamijeni." Ronaldova zamjena, 21-godišnji Goncalo Ramos, postigao je het-trik u pobjedi Portugala nad Švicarskom.

Što gledati

Branilac titule Francuska igra protiv rivala Engleske u finalnoj utakmici četvrtfinala u subotu u 2 sati po istočnom vremenu, a pobjednik će u polufinalu igrati protiv Maroka u srijedu. Argentina, koji je za dlaku izdržao u četvrtfinalnoj utakmici protiv Holandije u petak nakon što je holandski tim iznudio produžetke, igrat će Hrvatska, koji je u drugom meču polufinala Svjetskog prvenstva u utorak pobijedio u meču protiv Brazila – tima koji je favorizirao osvajanje turnira. Finale između pobednika tih mečeva na programu je u nedelju, 18. decembra.

Daljnje čitanje

Šokantno Svjetsko prvenstvo: Hrvatska izbacila favorita Brazil čak i kada je Neymar izjednačio Peleov rekord golova (Forbes)

Uzdah olakšanja: Argentina preživjela zapanjujući povratak Holandije i izborila polufinale Svjetskog prvenstva (Forbes)

Šta gledati u finalnom dijelu Svjetskog prvenstva: Messijeva posljednja borba, Neymar vs. Pelé, marokanski trk za vijekove i više (Forbes)