Mikaela Shiffrin pala je sa svog posljednjeg solo turnira na Zimskim igrama u Pekingu nakon obećavajućeg početka

topline

Mikaela Shiffrin u četvrtak nije uspjela završiti revanš dionicu alpske kombinacije skijanja na Olimpijskim igrama u Pekingu 2022. – njen posljednji solo događaj na Igrama – rezultat koji završava sjajnu vožnju zvijezde američke skijašice koja neočekivano nije uspjela osvojiti medalja.

ključne činjenice

Nakon obećavajuće izvedbe u spustu – gdje je završila kao peta i u borbi za medalju – Shiffrin je promašila kapiju u dijelu slaloma i na kraju je pala na kuk.

Nesreća u četvrtak bila je slična onome što se dogodilo prošle sedmice kada nije uspjela da završi svoja dva najbolja događaja. veleslalom i slalom, gdje je bila jaka kandidatkinja za zlatnu medalju.

Rezultat također znači da će trostruki osvajač olimpijske medalje napustiti Peking bez pojedinačnih medalja.

Kombinovanu disciplinu osvojila je Michelle Gisin iz Švicarske, koja je uspješno odbranila zlato koje je osvojila na Olimpijskim igrama u Pyeongchangu 2018. godine.

Što gledati

Posljednja šansa Shiffrin da osvoji medalju na Igrama u Pekingu imat će u subotu u ekipnoj disciplini alpskog skijanja. Ako Amerikanka uspije da osvoji zlatnu medalju u tom događaju, postala bi tek druga skijašica koja je osvojila zlato na tri uzastopne olimpijske igre.

Ključna pozadina

Shiffrin, koja je osvojila dvije olimpijske zlatne medalje, pretrpjela je težak početak svoje olimpijske kampanje prošle sedmice nakon što je skliznula sa staze i bila diskvalifikovana i u ženskom slalomu i u veleslalomu. Njen neuspjeh da završi slalomske discipline bio je iznenađujući jer su je drugi skijaši naveliko hvalili zbog njene jake tehnike, konzistentnosti, metronomske preciznosti i sposobnosti da završi staze. Shiffrin je učestvovala na još dva takmičenja u alpskom skijanju na Olimpijskim igrama u Pekingu u superveleslalomu i spustu gdje je uspjela da završi na devetom, odnosno 18. mjestu.

tangens

Uprkos razočaravajućoj trci na Olimpijskim igrama u Pekingu, 26-godišnjakinja se smatra jednom od najboljih alpskih skijašica na svijetu i ima rekorde koji to potvrđuju. Pored svoja dva olimpijska zlata i jedne srebrne medalje, osvojila je šest zlatnih medalja na svjetskom prvenstvu, tri titule u ukupnom poretku Svjetskog kupa i 73 pobjede u trkama u karijeri – iza samo 86 Ingemara Stenmarka i 82 Lindsey Vonn.

Daljnje čitanje

Shiffrin ponovo promašuje kapiju na Olimpijskim igrama; nema pojedinačnih medalja (Associated Press)

Mikaela Shiffrin nije uspjela završiti slalomski dio u kombinaciji. (New York Times)