Messi osvojio prvu titulu na Svjetskom prvenstvu dok je Argentina pobijedila Francusku u jedanaestercima

topline

Lionel Messi je predvodio Argentinu do titule na Svjetskom prvenstvu u uzbudljivoj utakmici protiv Francuske koja je završila jedanaestercima nakon neriješenih 3-3, nakon hat-trika golova Francuza Kyliana Mbappéa koji nisu bili dovoljni da se suprotstave pohodu argentinske legende na trofej .

ključne činjenice

Uzbudljiva utakmica, u kojoj je Argentina dominirala Francuskom prvih sat vremena sa vodstvom od 2-0, postala je nezaustavljiva od početka u 80. minuti kada je Francuz Kylian Mbappé postigao dva gola za manje od dva minuta.

Nerešenim rezultatom 2-2 završeno je produžetak utakmice, u kojem je Messi postigao svoj drugi gol, čime je doveo svoj tim u vodstvo od 3-2 nad Francuskom.

Međutim, Mbappé se nije trebao nadmašiti: sljedeća velika stvar ovog sporta dala je treći gol — postao je prvi igrač koji je ikada postigao het-trik u finalu Svjetskog prvenstva — i ponovo izjednačio na 3-3, poslavši ga u kaznene udarce , u kojem je Francuska promašila dva pokušaja, čime je Argentina osvojila titulu.

Uoči utakmice, Messi, najveća legenda sporta i među najodlikovanijim igračima, još nije osvojio titulu Svjetskog kupa jer je prošao svoj 35. rođendan i približio se tipičnoj starosnoj dobi za penzionisanje profesionalnih igrača.

Ključna pozadina

Messi – koji se naširoko smatra najvećim u svojoj generaciji – bio je protiv francuskog napada koji je predvodio 23-godišnji Kylian Mbappé, kojeg mnogi smatraju nasljednikom argentinske zvijezde kao najboljeg igrača svijeta. Messi i Mbappé ušli su u finale kao zajednički lideri na listi golova na turniru sa po pet golova uz tri i dvije asistencije. Ovom pobjedom Messi je sada osvojio sve velike trofeje u fudbalu. Dva gola argentinskog talismana također će biti u velikoj mjeri istjerati duh razočaravajuće igre u finalu 2014. u kojem je Argentina izgubila od Njemačke 0-1 nakon što je propustio priliku da postigne pogodak ubrzo nakon poluvremena. Rezultat također znači da nijedan tim nije osvojio svjetska prvenstva još od reprezentacije Brazila 1962. koju je vodio legendarni Pele.