Messi i Julian Alvarez vodili Argentinu do pobjede nad Hrvatskom rezultatom 3-0 u polufinalu Svjetskog prvenstva

topline

Argentinski superstar napadač Lionel Messi pomogao je svojoj reprezentaciji da se plasira u finale Svjetskog prvenstva u utorak, gdje će tražiti svoju prvu titulu u 36 godina, pobjedom od 3-0 nad autsajderom Hrvatskom, koja je nastojala da ponovi uspjeh iz 2018. godine.

ključne činjenice

Pobjeda Argentine nad Hrvatskom – autsajderom na Svjetskom prvenstvu 2018. – vodi ih do finala Svjetskog prvenstva, gdje će igrati protiv pobjednika utakmice Francuska-Maroko u srijedu u potrazi za svojom prvom titulom na Svjetskom prvenstvu u 36 godina.

Argentina, koji je obezbedio plasman u polufinale nakon raspucavanja u iznenađujuće bliskoj utakmici protiv Holandije prošle nedelje, oslanjao se na Mesija, svetskog najplaćeniji sportista prema Forbes i 17-godišnji veteran sa reprezentacijom.

Messi, koji igra za Pari Sen Žermen, u 34. minutu je iskoristio penal protiv hrvatskog golmana Dominika Livakovića, zakopao je jedanaesterac u zadnji deo mreže i pomogao Argentini da rano povede sa 1:0.

Pet minuta kasnije, 22-godišnji Julian Alvarez dodao je svoj gol nakon promašaja hrvatskog defanzivca Borne Sose i povisio rezultat od 2-0.

Petnaest minuta u drugom poluvremenu, Messi je odbacio loptu niz polje, pronašao Alvareza na centaršutu za drugi gol napadača Manchester Cityja na meču.

Hrvatska se plasirala u polufinale drugog uzastopnog turnira Svjetskog prvenstva iza veterana veznog igrača Luke Modrića, uznemirujući Brazil, favorit za pobjedu, u izvođenju penala u četvrtfinalnoj utakmici prošle sedmice.

Messi i Modrić, vezni igrač Real Madrida, obojica su već prošli u finale Svjetskog prvenstva (Mesi 2014. i Modrić 2018.), ali nijedan nije pobijedio.

tangens

Francuska, koji želi da ponovi svoju pobjedu na turniru iz 2018. godine, u subotu je u četvrtfinalu zabilježio pobjedu nad Engleskom, oslanjajući se na par golova veznjaka Aureliena Tchouamenija i veterana napadača Olivera Girouda - francuskog svih vremena vodeći strijelac—da sruši svog evropskog rivala. MarokoU međuvremenu, postala je prva afrička ili arapska zemlja koja se plasirala u polufinale kada je u subotu zapanjila Portugal u pobjedi od 1-0. Maroko se plasirao u četvrtfinale nakon još jedne porazne pobjede nad Španijom u utakmici koja je otišla u raspucavanje. Jedine fudbalske reprezentacije iz Afrike koje su se prethodno plasirale u četvrtfinale bile su Gana (2010), Senegal (2002) i Kamerun (1990). Zemlja domaćin Katar bio je prvi tim koji je eliminisan na turniru prošlog mjeseca, upisavši historiju kao prvi put da je zemlja domaćin prva ispala.

Iznenađujuća činjenica

Messi je postigao svoj prvi od 95 golova za mušku reprezentaciju Argentine u netakmičarskoj (prijateljskoj) utakmici protiv Hrvatske 2006. godine, kada je Modrić debitirao za hrvatsku mušku reprezentaciju.

Veliki broj

25. Toliko utakmica na Svjetskom prvenstvu je Messi odigrao, izjednačivši rekord Nijemca Lothara Matthausa po najviše turnirskih utakmica za jednog igrača (Matthaus je postavio rekord 1998., iako je počeo igrati 1980. kao član zapadnonjemačke reprezentacije ).

Napomena urednika: Ranija verzija ove priče pogrešno je navela da je Argentina prošla 36 godina bez nastupa u finalu Svjetskog prvenstva. Zemlja je stigla do finala, ali nije osvojila titulu u 36 godina.

Daljnje čitanje

Šta gledati u finalnom dijelu Svjetskog prvenstva: Messijeva posljednja borba, Neymar vs. Pelé, marokanski trk za vijekove i više (Forbes)

Šokantno Svjetsko prvenstvo: Hrvatska izbacila favorita Brazil čak i kada je Neymar izjednačio Peleov rekord golova (Forbes)

Pepe postao najstariji igrač koji je postigao gol u nokautima na Svjetskom prvenstvu—Evo drugih rekorda postavljenih u Kataru (Forbes)