Povreda Marka Reusa zasjenila je pobjedu Borusije Dortmund nad Šalkeom

Borusija Dortmund je dobila Revierderby protiv rivala Šalkea, ali je izgubila kapitena Marka Reusa. Youssoufa Moukoko postigao je jedini gol na utakmici (79') pred 81,100 posjetitelja na rasprodanom parku SIGNAL IDUNA.

Rezultat je katapultirao Dortmund na prvo mjesto - barem dok Union Berlin i Frajburg ne igraju kasnije u nedjelju. No, radost zbog pobjede bila je u velikoj mjeri zasjenjena ozljedom kapitena Reusa. 32-godišnji napadački vezni igrač je prevrnuo skočni zglob u 28. minuti, a četiri minute kasnije morao je biti iznesen s terena.

To je tragedija. Reus je uglavnom bio bez povreda u posljednje dvije sezone, ali ima istoriju dobijanja udaraca neposredno prije velikog turnira. Kako je do Svjetskog prvenstva u Kataru samo dva mjeseca, postoji bojazan da bi kapiten Dortmunda mogao još jednom propustiti veliki turnir.

"Nema ništa pozitivno za oduzeti," rekao je napadački vezni igrač američke muške reprezentacije Giovanni Reyna na pitanje o Reusovoj povredi. “On je očigledno veoma važan igrač za nas. Ne znam koliko je ozbiljno, ali on će biti napolju neko vreme. Ali imamo mnogo napadačkih igrača koji mogu popuniti prazninu.”

Američki veznjak je ušao umjesto Reusa i imao veliku šansu u 81. minuti da udvostruči vodstvo Dortmunda. Uprkos svim negativnostima povrede Reusa, Reynin povratak u punu kondiciju je pozitivna vijest za crno-žute, jer će Amerikanac igrati značajnu ulogu u popunjavanju praznine stvorene ozljedom.

Reynin povratak u punu kondiciju, međutim, nije bio jedini pozitivan rezultat meča. Selektor Edin Terzić kao da je izvukao prave zaključke iz poraza protiv Man Cityja i RB Leipziga.

Osim povrede, bila je to izazovna utakmica za Dortmund protiv dobro organizovane odbrane Šalkea. “Bilo nam je teško da stvorimo mnogo šansi za gol u prvom poluvremenu iako smo uspjeli probiti u posljednju trećinu”, rekao je trener Edin Terzić. “Znali smo da će to biti emotivna utakmica i suočili smo se s tim izazovom licem u lice. Sve je bilo oko tri boda, a to su najslađa tri boda koja smo mogli osvojiti ove sezone.”

Posebno boli rezultat protiv Cityja. Činilo se kao da je Terzić donio pogrešne odluke u posljednjem dijelu utakmice u smislu izmjena, izbacivši vodstvo od 1-0. U subotu je bilo obrnuto jer je Terzić donio pobjedu u vidu Moukoka i Karima Adeyemija. "Adeyemi i ja smo ušli i uspjeli smo donijeti svjež vjetar na našu stranu", rekao je Moukoko nakon utakmice.

"Veoma mi je laknulo," rekao je Moukoko na pitanje o njegovom udarcu glavom koji je na kraju dobio utakmicu za Dortmund. Trenirao sam sa Terzićem baš za ovu situaciju i oduševljen sam što je u toj situaciji uspjelo.

Osim pobjede u derbiju, gol Moukoka je ogroman pozitivan rezultat za Dortmund. Ovaj 17-godišnjak se smatra najvećim talentom kluba i sada je postigao gol svakih 78 minuta za Dortmund ove sezone – statistika koja izgleda mnogo bolje kada se zanemari da je Moukoko postigao samo dva gola u šest utakmica.

Moukokov razvoj je, zapravo, postao značajna debata u klubu u posljednjih nekoliko mjeseci. Tinejdžer je bio nezadovoljan vremenom za igru ​​i dolaskom Anthonyja Modestea, kojeg je klub potpisao da zamijeni Sébastiena Hallera; francuski napadač se trenutno oporavlja od raka testisa.

Nije, dakle, bilo slučajno što je Moukoko istakao svoj napredak u šutiranju lopte glavom. Razlog Dortmunda za potpisivanje prvo Hallera, a potom i Modestea bila je njihova zračna sposobnost. “Svaki dan treniram hedere,” rekao je Moukoko. “Terzić uvijek nađe način da me integriše, bilo da dolazim sa klupe ili počinjem.”

Od 17-godišnjakinje, kao i Reyne, također će biti zatraženo da preuzme veću ulogu ako Reus izostane duže. Moukoko sigurno može igrati na oba krila, ali i iza Modestea ili napraviti dvostrani napad sa Adeyemijem.

Moukoko je, dakle, bio pozitivan. Ali bilo je više. Od medija je zatraženo da se ne raspituju o situaciji s napadačem, ali je sam Moukoko aludirao da on u skorije vrijeme nikuda ne ide. „Ne želim da vršim pritisak na sebe; Imam vremena, a moje vrijeme [ovdje] je daleko od kraja.”

Uprkos povredi Reusa, čini se da su trenutno pozitivni rezultati veći od negativnih u Dortmundu. Crno-žuti su na tri boda više od rivala Bayerna, a čini se da su mladi talenti poput Reyne i Moukokoa pojačali, dajući nadu da bi klub mogao nadoknaditi Reusov izostanak.

Manuel Veth je domaćin Bundesliga Gegenpressing Podcast i Area Manager SAD u tržište transfera. Također je objavljivan u Guardianu, Newsweeku, Howleru, Pro Soccer USA i nekoliko drugih medija. Pratite ga na Twitteru: @ManuelVeth