Lyon Stun nosilac Barcelone osvaja rekordnu osmu titulu u ženskoj Ligi prvaka

Olympique Lyonnais je povratio svoju titulu ženske Lige prvaka pobjedivši branioca titule FC Barcelonu, koji je prethodno pomeo sve prije njih tokom cijele sezone samo da bi zaostao protiv tima koji još uvijek nisu pobijedili.

Tokom dvije sezone, Barselona je imala samo tri poraza u beznačajnim utakmicama dok su se probijali kroz špansko prvenstvo i Ligu šampiona demolirajući engleskog šampiona Chelsea sa 4-0 u prošlogodišnjem finalu. Međutim, nikada nisu savladali Lyon, koji ih je savladao sa 4-1 u prethodnom meču u finalu takmičenja 2019.

To je bilo prvo finale Barselone protiv tada dominantne snage u evropskom klupskom fudbalu. Sada, nakon pet uzastopnih pobjeda u takmičenju, Lyon je odbačen od Barcelone prošle sezone i stilom kojim je katalonska ekipa savladala sve izazivače u ovoj kampanji, sa slobodnim stilom dodavanja na koji protivnici kao da nisu imali odgovor, podstakao je mnoge da poveruju da su oni, a ne Lyon, sada bila supersila u ženskoj igri.

Nakon što su postavili svjetski rekord posjećenosti na svom Camp Nou domu u svoja dva prethodna kola UEFA Lige prvaka, najmanje 13,000 navijača iz Barcelone otputovalo je iz Španije u sjevernu Italiju kako bi prisustvovalo utakmici, što je nezabilježen pokret ženskih fudbalskih obožavateljica da gledaju klupsku utakmicu. Ovo u poređenju sa 3,500 vlasnika ulaznica iz Francuske u gomili od 32,257.

Ipak, kada su se njih dvojica konačno suočili licem u lice u današnjem dugo očekivanom finalu, činilo se da Lyon nije izgubio ništa od strane koji je postigao četiri gola u 30 minuta protiv Barselone u finalu 2019. godine, još jednom pobijedivši utakmicu u razornoj prvoj utakmici -Poluvreme za vođstvo od 3-0 prije Barseloninog svjetskog igrača godine, Alexia Putellas je povukao jedan gol neposredno prije odmora.

Nije bilo daljih golova u drugom poluvremenu dok je Lyon izdržao kako bi povratio svoju titulu prvaka Evrope i postao prvak Evrope po nevjerovatni osmi put u dvanaest sezona. Kapiten Wendie Renard, koja je postala prva fudbalerka u istoriji koja je igrala u deset finala Evropskog kupa, podigla je trofej po rekordni osmi put.

Odlučujući drugi gol Lyona postigla je rekorderka svih vremena ovog takmičenja Ada Hegerberg, koja je 2019. godine postigla i hat-trick protiv FC Barcelone. Njen 59. gol na takmičenju, udarac glavom iz daljine u 23. minuti, značio je da je je sada postigao gol u četiri različita finala Evropskog kupa, što je posljednji podvig postigao sjajni Alfredo Di Stefano koji je postigao gol u pet uzastopnih finala za Real Madrid između 1956. i 1960. godine.

Internacionalka Sjedinjenih Država Catarina Macario dodala je treću u 33. minuti i postala prva žena iz svoje zemlje koja je postigla gol u UEFA-i
EFA
Finale Lige šampiona za žene. Zajedno sa saigračicom Lindsay Horan, Macario je postao tek četvrti i peti igrač ženskog nacionalnog tima Sjedinjenih Država koji su postali pobjednici Lige prvaka nakon Ali Kriegera i Gine Lewandowski, igrajući za 1. FFC Frankfurt 2008. i Alex Morgan, koji je igrao za Lyon 2017. .

Trener Lyona Sonia Bompastor je također ušla u historiju kao prva trenerica koja je dovela svoju ekipu do pobjede na takmičenju otkako je Martina Voss-Tecklenburg dovela Duisburg do titule 2009. Kao kapiten prve dvije pobjedničke ekipe Lyona 2011. i 2012., Bompastor će takođe je postala prva žena koja je igrala i trenirala pobedničku ekipu UEFA ženske Lige šampiona.

Prije utakmice, Bompastor je insistirala na tome da bi se njena ekipa mogla nametnuti Barceloni, uz tvrdnju da "mađioničar nikada ne otkriva svoje trikove". Nakon toga je priznala da je „moj timski razgovor bio veoma lak. Ovo je najljepša utakmica i najljepše takmičenje o kojem klub može sanjati. Od početka je ideja bila da se izvrši pritisak na njih i da se natjeraju da se brane visokim blokom.”

O Hegerbergu, Bompastor je rekao: „Ada je jedna od vođa grupe. Ona je moćna, ona je uzorna. Ona je veoma profesionalna, kako na terenu, tako i van njega. Oduševljen sam zbog nje jer je, kao što znate, prošla kroz veoma težak period sa svojom povredom.”

„Vratila se sa nivoom koji joj je omogućio da povrati samopouzdanje, ali je zaista morala jako naporno da radi kako bi večeras stigla tamo gde je. Večeras je postigla gol, takođe je pokazala da je lider i vodila je protiv ovog tima Barselone. Oduševljen sam zbog nje, zbog sebe i kluba što se vratila na najbolji način.”