Joey Logano prihvaća ulogu veterana u bici za prvenstvo

Joey Logano ima samo 32 godine, ali on je veteransko lice četvorice vozača koji se bore za titulu prvaka Nascar Cup serije ove nedjelje na Phoenix Racewayu.

Logano je u svojoj 14. sezoni sa punim radnim vremenom u Nascarovoj Premier diviziji, a cilj mu je da osvoji svoje drugo prvenstvo. Ne samo da je uvjeren u sposobnost njegovog tima Penske da pobijedi u nedjelju, već je i shvaćao da ima prednost u odnosu na šampiona iz 2020. Chasea Elliotta, Christophera Bella i Rossa Chastaina.

“Mislim da ćemo pobijediti,” rekao je Logano, koji je učvrstio svoje mjesto u Championshipu 4 pobjedom na Las Vegas Motor Speedwayu 16. oktobra. “Ne slavimo činjenicu da smo u Championship 4. Želimo da slavimo kada smo prvaci.”

Logano je jedini vozač u Championshipu 4 koji je ostao na svom mjestu za Phoenix uoči utrke prošlog vikenda na Martinsville Speedwayu. Njegova tri takmičara nisu znala da li će se takmičiti za šampionski trofej sve dok se kockasta zastava nije zavijorila u nedelju uveče.

Prednost ide Loganu. On je objasnio.

"Odmah, u ponedjeljak nakon Vegasa, sastavili smo plan kako ćemo pobijediti (u Phoenixu)", rekao je Logano. “O kojim stvarima treba da razgovaramo u naredne dvije i po sedmice, kako bismo izvršili plan koji smo sastavili, kako da poboljšamo naš automobil i osiguramo da je tim spreman.”

Samo 16 vozača je osvojilo dva ili više šampionata Nascar Cup Serije, a posljednji je to učinio Kyle Busch 2019. godine, koji je trenutno jedini vozač u ovoj oblasti sa više titula. Logano je osvojio prvenstvo 2018., ali vjeruje da je njegov 506 početak karijere ovaj put pravi razliku.

Trojica vozača koji se utrkuju protiv Logana za šampionat imaju istu količinu iskustva zajedno kao i on. Elliott ima sedam punih sezona, Chastain četiri, a Bell tri.

Prije samo osam godina, Logano je bio mlado, neiskusno lice u šampionskoj borbi. Ulazio je u svoj prvi Championship 4 nakon što je godinama proglašavan kao jedan od najboljih perspektiva u historiji sporta. Čak je dobio i nadimak "Narezani kruh" od strane Nascar Hall of Famera Marka Martina jer je bio najbolja stvar koju je iko ikada vidio u razvojnim odjelima.

Loganu je trebalo nekoliko sezona i prelazak iz Joe Gibbsa Racinga u Team Penske da učvrsti svoj status vrhunskog trkača. Otkako se pridružio Penske-u 2013. godine, Logano je ostvario 28 pobjeda, uključujući i Daytonu 2015 iz 500. Pobijedio je u šest utrka u karijeri u 2015. godini.

“Lijepo je biti tu koliko god sam bio,” rekao je Logano. „Mogu da iskoristim to iskustvo u svoju korist. Još uvijek imam 32 godine. To je lijepo mjesto za biti i jedinstveno mjesto za biti. Nema drugog takmičara koji ima toliko krugova kao ja i koji je prilično mlad. To je nešto što možemo iskoristiti u našu korist ovog vikenda.”

Ove godine, Logano ima tri pobjede (Darlington, Gateway i Vegas) za sobom i 16 najboljih 10. Bila je to samo prosječna godina za šampiona 2018, koji je te sezone imao prosječan rezultat od 10.7.

Dok se Logano priprema za posljednju utrku godine, koristi dokumentarne filmove Nascar USA Networka Trka za šampionat da uči o svojim vršnjacima.

„Zanimljivo mi je čak i kao takmičaru, sedim i gledam“, rekao je Logano. „Mogu da vidim kako se moji takmičari pripremaju za trku i kakav je njihov nedeljni život. Bilo je zanimljivo vidjeti.

“Ne znam da li ću nešto iskoristiti protiv njih, ali zanimljivo je vidjeti koliko su naši životi drugačiji. Naši poslovi su isti, ali naši životi ne mogu biti drugačiji.”

I kao vrhunac, Logano je toliko siguran u svoje nade za titulu da već razmišlja o tome kako može još jače partijati nego nakon svog prvog šampionata.

Logano je rekao: "Nadajmo se da je i drugi put jednako dobro."

Nascarova šampionska trka u Phoenixu počinje u nedjelju, 6. novembra u 3 sati po istočnom vremenu. na NBC-u.