Interu iz Milana je drago što se vratio Romelu Lukaku, i trebaće im

Na San Siru je vladala atmosfera zabave, ali nešto je nedostajalo navijačima Intera, nešto što već neko vrijeme nisu iskusili i za čim su čeznuli.

Inter je imao prednost od 3-0 protiv Viktorije Plzen u Ligi šampiona i plasirao se u osminu finala takmičenja drugu godinu zaredom, i u tom procesu izbacio Barselonu iz veoma teške grupe.

Bayern Minhen je jurio naprijed, a većina je smatrala da je između Intera i Barce da vidi ko će proći zajedno sa Nijemcima. Na kraju, Inter je nadigrao Katalonce u njihovim uzastopnim utakmicama, pobijedivši u Milanu prije nego što je odigrao klasični remi 3-3 na Camp Nouu koji je Inter zaista trebao dobiti.

Taj remi je značio da im je sve što im je trebalo bila pobjeda protiv češkog prvaka za napredak.

Golovi Henriha Mkhitaryana i duela Edina Džeka su stavili utakmicu u krevet do 66th minuta, otuda karnevalska atmosfera u rasprodanoj Giuseppe Meazzi.

Aplauz se mogao čuti početkom drugog poluvremena kada je Romelu Lukaku potrčao niz liniju da se zagrije. Belgijski napadač nije igrao za Inter od kraja avgusta, kada je zadobio povredu tetive zbog koje je ostao van terena veći deo dva meseca.

Lukaku je bio veliko pojačanje Intera prošlog ljeta, vrativši 29-godišnjeg napadača nakon njegove usamljene sezone u Londonu. Iako se radi samo o pozajmici, činjenica da se vratio, pored toga što je Inter zadržao sve svoje vrhunske zvijezde, značila je da je sada pritisak na Simonea Inzaghija da ispuni.

Ipak, Lukakuova rana povreda je pokvarila faktor dobrog osjećaja u Interu na jedan period, a njihova forma u ranoj sezoni je bila nejednaka. Stroga odbrana koja nije dala mnogo golova u protekle dvije sezone, u ovoj se srušila.

Lautaro Martinez, Lukakuov partner u zločinu tokom pobjede u Scudettu 2020/21, prošao je još jednu od svojih jalovih čarolija pred golom, a Argentinac nije pronašao leđa u mreži osam utakmica u septembru i oktobru.

Džeko je preuzeo golgeterski teret za Inter u odsustvu Lukakua i Martineza, a Bosanac je postigao šest golova u prva dva mjeseca. Džeko, koji je prije dva ljeta doveden kao zamjena za Lukakua, ali se tada smatrao njegovim zamjenikom u svjetlu njegovog povratka, bio je jedan od najboljih igrača Intera.

Kako su minute na San Siru odmicale, navijači Intera su željeli da vide Lukakua. Ipak, Inzaghi ih je natjerao da čekaju, koji ga je konačno doveo u igru ​​sa samo 10 minuta do kraja. Lukakuov odnos sa ultrasima nije u potpunosti riješen, ali je naišao na topao prijem na ulasku na teren.

Lukaku je bio očajan za golom, i nije mu trebalo dugo da pronađe mrežu, čak i uz minimalnu količinu vremena na satu. Pošto je Plzen kampovao na ivici svog prostora, Nicolo Barella je zauzeo loptu i ubacio je u noge Lukakuu, koji je bio na periferiji peterca i leđima okrenut golu.

Lukaku je skrenuo u polje i dodao do Joaquina Corree, koji je vidio kuda Lukaku ide i čekao do savršenog trenutka da ga provuče. Lukaku je probio redove odbrane Plzena i prvi put uputio udarac koji je odleteo u donji ugao. Lukaku je imao svoj cilj, a noćni posao je bio završen.

Lukaku i navijači Intera dobili su ono po šta su došli: tri boda, kvalifikacije i povratak svog zvjezdanog napadača.

Lukakuov povratak bit će ogroman bonus za Inter, a uprkos Džekinoj formi, Lukaku više prijeti iza leđa, uprkos činjenici da je Džeko tehnički superioran.

Štaviše, Lukakuov povratak nije mogao biti bolje tempiran, s Derby d'Italia na horizontu. Inter je počeo sezonu kao jedan od favorita za osvajanje Scudettoa, ali Napolijev leteći start, pored Interovog tromog, znači da Inzagijeva ekipa ima puno jurnjave.

Prije pauze za Svjetsko prvenstvo očekuju ih i teška utakmica na gostovanju u Bergamu protiv Atalante. Pobijede li u sve tri preostale utakmice u Seriji A, onda bi možda i dalje bili u trci za titulu, a Napoli trenutno ima osam bodova viška i izgleda nezaustavljivo.

Ali za sada, Lukaku se vratio, a Inter ima Ligu šampiona 2023. godine.