Glavni treneri bi se trebali pripremiti za više vremena za povrede na Svjetskom prvenstvu

Kada se tabla četvrtog sudije pojavila nakon 90 minuta na prvoj utakmici Engleske protiv Irana, mnogi navijači su bili iznenađeni kada su vidjeli broj deset na njoj.

Drugo poluvrijeme je bilo relativno bez prekida, ali to nije spriječilo da se na kraju odigra 14 minuta nadoknade.

Veliko dodatnog vremena u prvom poluvremenu pobjede Engleske od 6-2 više se očekivalo nakon povrede glave iranskog golmana Alireze Beiranvanda. Ipak, umjesto šest ili sedam minuta, bilo je 15 minuta nadoknade prvog poluvremena.

Ukupno, Engleska i Iran imali su 29 minuta nadoknade zbog kasnih golova u oba poluvremena.

Ovo je bio trend dosadašnjeg Svjetskog prvenstva, s Holandijom i Senegalom koji su igrali jedanaest minuta nadoknade u drugom poluvremenu, a SAD su odigrale slično u drugom dijelu meča protiv Velsa.

U prosjeku, prve četiri utakmice Svjetskog prvenstva u Kataru 2022. imale su po 17.5 minuta nadoknade.

To je trend koji će se vjerovatno nastaviti. FIFA-in šef sudija, Pierluigi Collina, ranije je rekao da će FIFA nastojati da preciznije prati zastoje u igri.

Pažljivo zaustavljanje meča imaće neke pozitivne strane. To bi trebalo smanjiti količinu gubljenja vremena koje neke ekipe rade kada se drže neriješenog rezultata ili malog vodstva.

Timovi često mogu gubiti vrijeme tokom cijele utakmice, a zatim vidjeti nešto poput tri ili četiri minuta kako se pojavljuje na tabli četvrtog sudije. Ali sa svakim prekidom koji se sada dodaje u igru, manje je vjerovatno da će timovi steći prednost gubljenjem vremena.

S druge strane, ako se ovaj trend velikih zaustava nastavi, to efektivno produžuje fudbalske utakmice nego prije.

Ako je uobičajena utakmica imala oko jednu ili dvije minute nadoknade u prvom poluvremenu i tri ili četiri minute u drugom poluvremenu, onda bi dodatni iznos nadoknade dat na Svjetskom prvenstvu do sada mogao iznositi otprilike pola utakmica do kraja osmine finala.

Ovaj dodatni fudbal mogao bi više umoriti igrače i dovesti do više grešaka u kasnim utakmicama kada umor počne da utiče na nivo koncentracije.

Glavni treneri će trebati plan da se izbore sa ovim.

Prvo, mogli bi pokušati spriječiti pojavu umora korištenjem svih pet izmjena tokom utakmica.

Do sada su samo Engleska, Iran i SAD iskoristile svih pet izmjena (Iran je iskoristio šest zbog pravila o potresu mozga), a glavni trener Engleske Gareth Southgate uspio je sve svoje izmjene izvršiti do 76. minute, dajući odmor svojim napadačkim igračima. uoči utakmice protiv SAD-a.

Ako rezultati budu na dobrom nivou, mogućnost rotiranja svog tima za posljednju rundu grupnih utakmica mogla bi donijeti prednost nekim glavnim trenerima kasnije na turniru.

Timovi koji imaju veliku dubinu sastava također bi mogli imati koristi jer dodatno vrijeme prekida znači da će zamjenski igrači ili rezervni igrači provoditi više vremena na terenu nego što bi inače, tako da je vjerojatnije da će kvalitet tih igrača imati utjecaja na utakmice.

Zadržavanje uskih prednosti moglo bi biti teže jer sve što je potrebno je jedan propust u koncentraciji da bi se primio gol.

Mehdi Taremi je izveo penal u 102. minuti za Iran protiv Engleske poslednji gol ikada postignut na Svetskom prvenstvu van produžetaka ili penala. Taj gol će podsjetiti Garetha Southgatea na opasnosti isključivanja na jedan trenutak, ali s obzirom na to da će igrači vjerojatnije osjetiti posljedice umora, treneri će morati pogledati kako mogu zadržati svoje strane usredotočenim na kraju meča.

Ovo dodatno vrijeme prekida može potaknuti neke timove da se zalažu za drugi gol kako bi prekinuli utakmice umjesto da pokušavaju zadržati prednost od jednog gola deset minuta duže nego što su navikli. Jednako tako, neke taktike poput stalnog pritiskanja protivnika mogu brzo umoriti igrače, a glavni treneri će možda morati da preispitaju kako koriste takvu taktiku.

Čini se da svako Svjetsko prvenstvo izaziva neobičnost ili promjenu pravila o kojoj glavni treneri moraju uzeti u obzir. Na Rusiji 2018, korištenje video pomoćnih sudija značilo je da se timovi više ne mogu tako lako izvlačiti sa "mekim" faulovima u kaznenom prostoru. Na Kataru 2022, čini se da je jedinstveni izazov koji su pravila FIFA-e postavila glavnim trenerima ova promjena u mjerenju vremena.

Treneri koji se mogu prilagoditi i najbolje pripremiti svoje igrače za duge pauze mogli bi sebi dati malu prednost u odnosu na protivnike.