Gareth Bale i Sjedinjene Države postaju poznatije nakon izjednačenja na Svjetskom prvenstvu u Walesu

Sjedinjene Države se sve više upoznaju sa zvjezdanim kvalitetom Garetha Balea. 33-godišnja legenda velškog fudbala sada je ostavio trag na najvećoj pozornici od svih njih, jer je njegov gol u drugom poluvremenu osigurao izjednačenje za Wales na otvaranju Svjetskog prvenstva protiv USMNT-a.

Njegov najnoviji doprinos za njegovu reprezentaciju dolazi samo nekoliko mjeseci nakon što se preselio u Los Angeles da igra za LAFC iz Major League Soccer, kojem je nedavno pomogao da osvoji MLS prvenstvo.

Bale ide globalno, ako već nije. Poput mnogih legendi evropskog fudbala prije njega, dočekuje kraj svojih igračkih dana u Sjevernoj Americi. To što će njegova ekipa iz Velsa biti izvučena u istu grupu sa Sjedinjenim Državama na Svjetskom prvenstvu samo će povećati njegov profil u regiji.

I iako je direktna utakmica između dvije nacije sada odigrana, Baleovi nastupi u narednim utakmicama protiv ostalih timova u grupi, Engleske i Irana, i dalje bi mogli utjecati na šanse USMNT-a da se kvalifikuje u nokaut fazu.

Engleska je savladala Iran ubjedljivom pobjedom od 6-2 u drugoj ranoj utakmici Grupe B. Momčad Garetha Southgatea će biti favorit u prvoj grupi, ali u Baleu, Wales ima igrača koji može proizvesti trenutak ili trenutke da porazi bilo koju ekipu.

Ipak, bio je relativno miran u prvom poluvremenu protiv Sjedinjenih Država. Od dvojice igrača koji su počeli u napadu, glavni trener Walesa Robert Page je odlučio da će Daniel James ustupiti mjesto na poluvremenu jer je promijenio pristup, dovodeći ciljanog čovjeka od 6 stopa i 5 metara, Keiffera Moorea

Samo na udaru u prvom poluvremenu, Bale je mogao isto tako lako da ustupi mjesto visokom napadaču. Između njih, dva startna napadača Velšana imala su samo 31 dodir u prvom poluvremenu — Džejms 15 i Bejl 16.

Ali to što je Bale na terenu nudi potencijal. Potencijalni trenutak u igri igrača koji je tokom svoje karijere sakupio kolekciju trofeja, od kojih su mnogi zahvaljujući sopstvenoj individualnoj sposobnosti u ključnim trenucima.

Posljednji put je to demonstrirao u LAFC-u, pomažući im da osvoje MLS kup zahvaljujući izjednačujućem golu postignutom duboko u nadoknadi vremena u produžecima protiv Philadelphia Uniona. Ekipa iz LA-a je u nastavku pobijedila u izvođenju penala.

Možda je jedino iznenađujuće to što nije izveo penal u tom raspucavanju. LAFC ga je osvojio sa četiri udarca s tačke, tako da je možda Bale izgubio i zauzeo obično važan peti.

Međutim, morao je da izvede jedanaesterac u ovom okršaju na Svetskom prvenstvu.

Baleov dolazak u MLS ranije 2022. godine dodao je dodatnu dimenziju igri. Bio je jedan od samo dva igrača u početnim postavama koji su igrali svoj klupski fudbal u američkoj domaćoj ligi, a drugi je bio defanzivac USMNT Walker Zimmerman.

Par Cimermana i Tima Reama—koji igra svoj klupski fudbal u Engleskoj za Premierligaš Fulam—može uzeti neke zasluge zajedno sa njihovim trenerom Gregom Berhalterom za neefikasnost Velsa u prvom poluvremenu.

Džejmsova brzina nije bila problem uprkos tome što su SAD ponekad radile sa visokom odbrambenom linijom. Ovo se svelo na očekivanje uparivanja centaršuta, ali i na sposobnost SAD-a da razbije stvari u sredini terena, čak i ako je to značilo da su povremeno počinili faul ili pokupili čudan žuti karton.

Tim Weah je doveo Sjedinjene Američke Države u vodstvo u prvom poluvremenu odličnim finišom nakon jednako dobrog prodora Christiana Pulišića, ali su se dva igrača MLS-a sukobila u drugom poluvremenu, a Zimmerman je srušio Balea u tom području i dosudio penal.

Ponekad postoji nelagodnost oko igrača koji su izborili penal koji bi ga izveli, ali nije bilo sumnje ko će preuzeti odgovornost za Wales.

Američki golman Matt Turner je skočio na pravi način i čak je došao do lopte, ali je ovo samo dodatno pokazalo koliko je moćan i uvjerljiv bio udarac s tačke koje je izveo Bejl dok je udario u zadnji deo mreže.

Wales je u drugom poluvremenu imao čudnu povremenu priliku, baš kao i Sjedinjene Države u prvom. Ne najmanje kada je Bale imao loptu oko pola linije sa Turnerom van svog gola, da bi ga Kelin Akosta faulirao pre nego što je uspeo da pronađe praznu mrežu. Remi je na kraju bio fer rezultat između dve izjednačene ekipe.

Za Balea je to bilo uobičajeno. Ako ništa drugo, bila je to igra relativno bez događaja po njegovim standardima, ali on će biti lice u svim izvještajima ove igre širom svijeta.

Pogotovo u njegovom novom domu u klupskom fudbalu, Sjedinjenim Državama, koji će samo povećati već visok profil ove sve poznatije fudbalske zvijezde.