Francuska porazila Englesku, plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva

topline

Francuska je u subotu u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva savladala Englesku rezultatom 2-1, nakon gola Francuske u 78. minuti, samo nekoliko minuta nakon što je Engleska izjednačila utakmicu na jedanaestercu, čime je Francuska poslala polufinale gdje će igrati protiv Maroka.

ključne činjenice

Francuski vezista i zvijezda Real Madrida Aurelien Tchouameni postigao je pogodak u 17. minuti iz dubokog dodavanja Antoinea Griezmanna, čime je Francuska rano povela.

Suočen s napadom Engleza, francuski golman Hugo Lloris je potom napravio dvije ključne odbrane u razmaku od nekoliko minuta, odbranivši slobodan udarac Engleza Lukea Shawa, nakon čega je ubrzo uslijedio brzi udarac engleskog napadača Harryja Kanea.

Kejn je iskoristio jedanaesterac protiv Llorisa – dugogodišnjeg saigrača iz Premijer lige Totenhem Hotspur – izjednačivši utakmicu osam minuta u drugom poluvremenu.

Kaneov gol bio je njegov 53. za reprezentaciju Engleske u međunarodnim igrama—uključujući Svjetsko prvenstvo, EURO kup i Ligu nacija—i izjednačio Waynea Rooneyja kao najboljeg strijelca Engleske svih vremena.

Engleska je zadržala prednost tokom većeg dijela drugog poluvremena, a Francuska se u velikoj mjeri oslanjala na Llorisa kako bi se odbranila od snažnog engleskog ofanzivnog fronta – Engleska je izvela 16 udaraca u mrežu, znatno više od osam francuskih.

Međutim, u 78. minutu, francuski napadač Oliver Giroud, koji je ušao u istoriju pobedom nad Poljskom u osmini finala, postao je reprezentativac vodeći za sva vremena strijelac—dodao još jedan gol, pošto je Francuska ponovo preuzela vodstvo.

Sa dvije golove za Englesku pred kraj meča, Kejn je promašio jedanaesterac visoko iznad prečke, dok je Marcus Rashford, u 100. minutu iz jedanaesterca, promašio visoko.

tangens

U uzbudljivoj utakmici ranije u subotu, Maroko je uznemirio Portugal 1-0, postavši prvi tim koji predstavlja arapsku naciju ili afričku državu koja se plasirala u polufinale turnira. Ranije ove sedmice, Maroko je zapanjio Španiju u raspucavanju u njihovoj četvrtfinalnoj utakmici. Jedini afrički timovi koji su se ikada plasirali u četvrtfinale bili su Gana 2010., Senegal 2002. i Kamerun 1990. Zemlja domaćin Katar je ranije ušao u istoriju turnira kao prva zemlja domaćin koja je ikada bila eliminisan prvi sa Svetskog prvenstva.

Ključna pozadina

Francuska je osvojila svoju drugu titulu Svjetskog prvenstva u posljednjoj iteraciji turnira 2018. godine, savladavši Hrvatsku sa 4-2 iza rastućeg fenomena Kyliana Mbappea – najboljeg strijelca na turniru i 35. najplaćeniji sportista u svijetu, prema Forbes. Engleska, koja igra odvojeno od Velsa, Škotske i Sjeverne Irske, pobijedila je samo jednom, 1966. Francuska i Engleska su se prethodno dva puta sastajale na Svjetskom prvenstvu 1966. i 1982., a Engleska je pobijedila u oba meča.

Što gledati

Francuska igra protiv Maroka u srijedu u 2 sati u polufinalu. Argentina i Hrvatska—koja je dobila svoju četvrtfinalnu utakmicu u raspucavanju sa Brazilom, favoritom za osvajanje turnira—sučeljavaju se u utorak u 2 sati. Taj bi meč mogao biti posljednji nastup na Svjetskom prvenstvu za dvije fudbalske legende: hrvatskog kapitena Luku Modrića, koji igra na poziciji veznog igrača Real Madrida, i Argentinca Lionela Messija, superzvijezda napadača (i svjetskog najplaćeniji sportista) za Paris Saint-Germain. Iako su obojica ranije igrali u finalnoj utakmici Svjetskog prvenstva (Mesi 2014. i Modrić 2018.), nijedan nije pobijedio na najvećem svjetskom sportskom događaju.

Iznenađujuća činjenica

U cvrkut Francuski predsjednik Emmanuel Macron je prije utakmice pitao britanskog premijera Rishija Sunaka da li bi navijao za Les Blues (nadimak za reprezentaciju Francuske) ako pobijedi, sa Sunakom odgovaranje: „Nadam se da neću morati, ali imate dogovor. Radujte se što ćete u narednom kolu zaostati iza Tri lava.” Nakon serije očiglednih promašenih poziva protiv engleskog tima u prvom poluvremenu, britanski komičar Ricky Gervais tweeted, „Jesu li svi zvaničnici Francuzi?“

Daljnje čitanje

Underdogs Svjetskog prvenstva: Maroko pobijedio Portugal, postao prva afrička ili arapska zemlja koja je prošla u polufinale (Forbes)

Uzdah olakšanja: Argentina preživjela zapanjujući povratak Holandije i izborila polufinale Svjetskog prvenstva (Forbes)

Šta gledati u finalnom dijelu Svjetskog prvenstva: Messijeva posljednja borba, Neymar vs. Pelé, marokanski trk za vijekove i više (Forbes)

Šokantno Svjetsko prvenstvo: Hrvatska izbacila favorita Brazil čak i kada je Neymar izjednačio Peleov rekord golova (Forbes)