Erik Ten Hag dokazuje da je pobjednik u Manchester Unitedu

Dok su se igrači Manchester Uniteda pojavili na balkonu stadiona Wembley kako bi osvojili Carabao kup nakon pobjede od 2-0 u finalu nad Newcastleom u nedjelju, svaki su bili dočekani velikim navijanjem svojih oduševljenih navijača.

Ali najglasnije navijanje bilo je rezervisano za kada je menadžer kluba Erik ten Hag izašao uz njih.

Navijači Uniteda su priznavali fundamentalnu istinu da je ovo bila Holanđaninova pobjeda, omogućena zahvaljujući značajnim promjenama koje je napravio u posljednjih devet mjeseci i otpornosti i karakteru koji je usadio u svoj tim.

Trijumf Uniteda nije bio posebno atraktivan, ali su igrači pronašli način da osvoje i osiguraju prvi trofej kluba u posljednjih šest godina. Sam Ten Hag je to savršeno sažeo kada je rekao: "Nije bio najbolji fudbal, ali je bio efikasan."

Finale nije mjesto za igranje svog najboljeg fudbala, ono je samo mjesto za pobjedu, a pokazalo se da u Ten Hag United sada imaju pravog pobjednika za svog menadžera.

Možda je prerano za velike deklaracije, ali čini se da je Ten Hag menadžer za kojim je United tražio otkako se Sir Alex Ferguson penzionisao prije deset godina.

Prošle sedmice su zajedno večerali u restoranu u Cheshireu, a u nedjelju su se zagrlili u utrobi Wembleya nakon pobjede Uniteda, prije nego što su se kasnije slikali sa trofejem Carabao Cupa.

Ten Hag ima mnoge iste osobine kao i njegov legendarni prethodnik: naglasak na disciplini, fokus na karakter i otpornost, naizgled neutaživu žeđ za pobjedom i sposobnost upravljanja i kontrole igara.

Ovo se dogodilo na Wembleyju gdje se Newcastle možda osjeća uvrijeđenim jer se produžilo još duže čekanje na trofej.

Jer, iako se ekipa Eddieja Howea nametnula u igri, imajući 61% posjeda i više udaraca od Uniteda, jedina statistika koja je zaista bila bitna je da su njihovi protivnici dvaput postigli gol, a nisu uspjeli da upišu gol.

Newcastle je počeo kao jača ekipa i izgledalo je da će imati koristi od sedmične pauze u kojoj su uživali prije finala, dok je Junajtedu, koji je igrao protiv Barcelone samo tri dana ranije, trebalo više vremena da uđe u igru.

Nakon samo osam minuta Diogo Dalot je dobio žuti karton zbog prekršaja nad Allanom Saint-Maximinom, a u 32. minuti portugalskog desnog beka je u kaznenom prostoru savladao francuski krilni centar, čiji je udarac iz uskog ugla potom odbranio David De Gea. .

Ali minut kasnije Junajted je konačno preuzeo kontrolu kada je Casemiro ubacio glavom iz sjajno izvedenog slobodnog udarca Lukea Shawa, a šest minuta kasnije Marcus Rashford je udvostručio njihovo vodstvo kada je njegov udarac presudno odbio Svena Botmana kako bi izbjegao Lorisa Kariusa.

Činilo se velikodušnim, gotovo nepravednim što se United mogao vratiti u svoju svlačionicu na poluvremenu sa dva gola prednosti, ali su oživjeli kada je bilo važno.

Odatle, sve je bilo u pronicljivom vođenju igre Ten Haga i zamjenama koje je napravio kako bi sačuvao vodstvo Uniteda.

Menadžer Uniteda je na poluvremenu skinuo Dalota, odlučivši da je već dobio žuti karton i predstavlja preveliki rizik. Aaron Wan-Bissaka, koji je imao nesreću što nije krenuo u finale, zauzeo je njegovo mjesto i bio je uvjerljivo najbolji igrač Uniteda u drugom poluvremenu, ne dozvoljavajući ništa dalje od sebe.

Uvođenje Marcela Sabitzera i Scotta McTominaya sa klupe nakon 69 minuta možda je izgledalo defanzivno, ali je u stvari pružilo Unitedu veću zaštitu.

United je sada bio zadovoljan time što je sjedao i pustio Newcastle da im dođe, ali njihovi protivnici su se borili da testiraju De Geu, a njihov najbolji napor nije došao do 88.th minut kada je zamjenski udarac Jacoba Murphyja prošao pored stative.

Činilo se da će ekipa Ten Haga biti ta koja je bila ta koja je bila ta koja je izgledala vjerovatnije da će ponovo postići gol, a trebali su i produžiti vodstvo kada su se dva puta odvojili u drugom poluvremenu, ali je Karius spasio Rashforda i Bruna Fernandesa.

Pobjeda je imala pečat Ten Hag-a: partnerstvo Lisandra Martineza i Raphaela Varanea, potpisivanje Casemira, spektakularno oživljavanje Markusa Rashforda i Wan-Bissake, i impresivne januarske pozajmice Sabitzera i Wout Weghorsta.

Posljednjih godina postoji frustracija što je United regrutovao pogrešne likove, koji nisu učinili ništa za atmosferu u svlačionici, ali njihov uspjeh u pronalaženju pravih likova mogao se vidjeti u slavlju tima.

Varane i Casemiro su između njih osvojili devet Liga prvaka; Varane i Martinez su svaki osvojili Svjetsko prvenstvo, ali su svi sa istom strašću i entuzijazmom proslavili osvajanje Carabao kupa.

Ten Hag je stvorio tim pobjednika po svom liku. Nakon konferencije za novinare nakon utakmice Holanđanin je zaboravio ponijeti trofej sa sobom. „Mogu ga ostaviti, jer ćemo dobiti još jedan“, našalio se.

Ten Hag je već počeo razmišljati o osvajanju više, a na njegovoj strani su još tri trofeja u ponudi ove sezone.