Engleske žene ulaze u historiju jer Kellyin gol u produžecima garantuje slavu na Euru

Golom Chloe Kelly u produžecima Engleska je pobijedila Njemačku sa 2-1 i osvojila Euro 2022 na senzacionalan način na prepunom stadionu Wembley.

Pred rekordnom publikom od 87,192 gledalaca, Kellyjev pobjednik u 110. minuti osigurao je Engleskoj prvi veliki međunarodni uspjeh od kada je muška reprezentacija osvojila Svjetsko prvenstvo 1966. godine.

"Ovo je najponosniji dan u mom životu", rekla je kapiten Leah Williamson nakon što je podigla trofej. “Naslijeđe ovog turnira je promjena u društvu. Okupili smo sve i imamo ljude na utakmicama. Želimo da ljudi dolaze na WSL utakmice, ali naslijeđe ovog tima su pobjednici i to je početak putovanja.”

U finalu za ove godine, Ella Toone je izvela Lavice ispred sebe odličnim lobom odmah nakon sat vremena nakon prvog poluvremena bez golova, ali zabavnog.

Sjajno dodavanje Keire Walsh postavilo je njenu saigračicu, savijajući loptu oko njemačke odbrane i na Tooneovu putanju. Ona je uočila golmana Merlea Frohmsa sa svoje linije i krenula ka lobu, probijajući loptu pored njemačkog štopera i poslala Wembleyja u oduševljenje.

Ali osmostruka prvakinja Njemačke – koja je izgubila svog najboljeg strijelca Alexandru Popp zbog povrede nekoliko minuta prije početka utakmice – nije trebala dugo izostati jer je Lina Magull izjednačila u 79. minuti. Sydney Lohmann je pronašao Tabea Wassmutha unutar šesnaesterca, a centaršut potonjeg je vratio kući od strane veznog igrača.

Prvi period produžetaka bio je težak i nijedna strana nije želela da napravi grešku, ali Engleska je napravila prodor sa 10 minuta igre. Njemačka nije uspjela da izbije ugao, a Kellyin vlastiti udarac se vratio na noge unutar šesnaesterca. Ponovo je bila tu da prođe pored Frohmsa i osvoji Englesku svoj prvi veliki trofej.

Bio je to naporan početak pred rekordnom publikom na Wembleyu, ali Engleska je krenula sjajnije. Za četiri minuta, Fran Kirby je ubacio centaršut, dočekala ga je Elen Vajt, ali je njen udarac glavom bio pravo u Frohmsa.

Najbolju priliku na poluvremenu Njemačka je imala u 25. minuti. Džordžija Stenvej je nehotice klimnula glavom u ugao Nemačke, dok su Lavice uspele da izbiju, pre nego što je Mary Earps skočila na izgubljenu loptu.

Engleska je mogla povesti neposredno prije pauze. Beth Mead je izdvojila Vajta u sredini, ali napadač se naginjao dok ju je udario, šaljući loptu iznad prečke.

Njemačka je trebala povesti pet minuta nakon prekida. Magull je ubacila loptu tik pored stative nakon što je našla malo prostora, prije nego što je Toone ispalila Englesku naprijed nešto nakon sat vremena.

Ekipa Martine Voss-Tecklenburg je ubrzo nakon toga trebala izjednačiti. Magull je ponovo udarila da testira Englesku, ali njen napor uvijanja mogao je pronaći samo stativu. Earps je tada bila tu da postigne skok, ali nije mogla spriječiti Magull da izjednači sa 11 minuta igre.

Bio je to klasičan produžetak - nijedna strana nije htjela ništa dati. Mučno izvođenje jedanaesteraca protiv Nijemaca izgledalo je kao da je na vidiku.

Ali onda je Kelly – sa samo 24 godine – doveo do pobjednika i poslao Wembley u overdrive, a Engleska je gledala utakmicu kako bi upisala njihova imena u istoriju.

Wiegman: Bila je to borbena igra, ali koga briga?

Menadžer Engleske Sarina Wiegman rekla je za BBC:

“Osvojili smo kup. Prosto je neverovatno. Čak se i ne sećam šta si me pitao! Ne znam šta se dešava!

O tome šta ovaj tim čini tako otpornim: “Imate li pola sata? Ako zaista želite da svakim danom postajete bolji, to je ono što trebate učiniti.

“Igrači su željeli da to uradimo zajedno i dogovorili smo se oko nekoliko stvari o ponašanju, a to nisu bile samo riječi.

“Živjeli smo to i ovo je rezultat. S Njemačkom je bilo tako tesno, i pomalo borbena igra, ali koga briga? Mi smo evropski prvaci.

“Rekao sam igračima da nam treba još pet minuta jer smo već srušili dvije barijere protiv Španije i morali smo to ponoviti 15 minuta.

“Nemam nikakve tajne. Samo mi treba malo vremena da shvatim šta se dešava. Trofej je prilično težak – znao bih!”

Mead osvaja Zlatnu kopačku i igrač turnira

Iako Mead nije postigla gol u finalu Wembleya, dodala je dva lična priznanja svom kabinetu, osvojivši Zlatnu kopačku i Igrača turnira.

Krilo je bilo izjednačeno sa Aleksandrom Popp sa šest golova do finala, ali kapiten Njemačke se povrijedio na zagrijavanju, vidjevši da je Mead preuzeo priznanje nakon što je postigao pet asistencija tokom turnira. Popp nije imala ništa sa svoje strane.

Alessia Russo je takođe završila na trećem mestu sa četiri gola — uključujući i onu zapanjujuću utakmicu protiv Švedske o kojoj će se pričati godinama koje dolaze.

Mead je također krunisana kao igračica turnira od strane odabranog UEFA panela, što je označilo zadivljujući preokret nakon njenog izostavljanja iz Olimpijskog tima Velike Britanije prije samo godinu dana.

„Ne mogu da verujem, ponekad te fudbal spusti, ali povratak je najbolji način i to smo uradili“, rekla je ona.

“Ostala sam bez teksta, ne mogu sve da prihvatim, još sam u šoku. Ne mogu vjerovati da smo pobijedili, jednostavno ne mogu, to je ludo. Tako sam ponosan na ovaj tim. Volim ovaj tim i volim ovu zemlju.”

Njemica Lena Oberdorf također je kući odnijela trofej Mlade igračice turnira, nakon što je imala proboj na Euro 2022. sa samo 20 godina.

Reakcija na pobjedu Lavica

Kraljica: „Najtoplije čestitke, i moje porodice, svima vama na osvajanju Evropskog prvenstva u fudbalu za žene. To je značajno postignuće za cijeli tim, uključujući i vaše pomoćno osoblje. Prvenstvo i vaš nastup na njima su s pravom dobili pohvale. Međutim, vaš uspjeh nadilazi trofej koji ste tako zasluženo zaradili. Svi ste dali primjer koji će biti inspiracija za djevojke i žene danas, kao i za buduće generacije. Nadam se da ćete biti ponosni na uticaj koji ste imali na svoj sport kao što ste danas ponosni na rezultate.”

Voss-Tecklenburg: Engleska je zasluženi šampion

Selektor Njemačke Martina Voss-Tecklenburg:

“Hajde da napravimo razliku između fudbala i osjećaja. Počnimo sa fudbalskim stvarima, posjed lopte u prvom poluvremenu bio je više na strani Engleza. Vršili su pritisak na nas. Dobili su nekoliko slobodnih udaraca, nama je ponekad nedostajalo hrabrosti.

“Uspjeli smo imati nekoliko napada što je bilo dobro. Razmišljam o situaciji kod 0-0, bila je čista situacija u petercu što je bila čista igra rukom. VAR je pogledao, ali nije dao. Zašto sudija to nije pogledao? To je malo boljelo.

“Želeli smo da odigramo hrabro da postignemo prvi gol i da igramo sa visokim pritiskom. Kada smo zapravo imali loptu više, primili smo gol. U produžecima rezultat od 2-1 je bio malo nesretan. Možda je penal trebao odlučiti.

„Engleska je zasluženi šampion. Oni tako teško pobjeđuju i pogledajte kakvu podršku imaju. Ako postignete dva gola protiv Njemačke vi ste zasluženi šampioni. Čestitam im.

“Puno energije i ponosa u mom timu. Bilo je neverovatno glasno. Ovo će nam pomoći u budućnosti. Dali smo sve od sebe na terenu, nije sve funkcionisalo, ali smo dali znoj, borbu i energiju. To je jako tužno, ne možete pronaći prave riječi da kažete timu. Samo to moram obraditi. Došli smo da dobijemo utakmicu, ali to nismo uspeli. Možda ću sutra imati drugačiji osjećaj.

„Drugošampioni zvuči prilično dobro, ali malo boli. Samo jedan tim bi danas mogao pobijediti, možda će nam trebati malo više vremena da to probamo.”