Rani golovi u finalu Svjetskog prvenstva mogli bi biti više prokletstvo nego blagoslov

Kako Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. dolazi do svoje nokaut faze, prvi pogodak je važniji nego ikad. Istraživanje je pokazalo da postizanje gola na otvaranju daje timovima više od 80% šanse za pobjedu u nokaut utakmicama Svjetskog prvenstva, uz jedan veliki izuzetak.

Kada je Kieran Trippier postigao gol iz slobodnog udarca u 5. minuti u polufinalu Svjetskog prvenstva protiv Hrvatske 2018. godine, navijači Engleske su možda pomislili da su jednom nogom u finalu.

A nekoliko godina kasnije, 2021., Englez Luke Shaw imao je loptu u mreži u finalu UEFA Eura 2020. prije nego što su neki navijači uopće stigli na svoja mjesta.

Ali u oba ta navrata Engleska je bila na strani gubitnika.

Neki bi ovo mogli nazvati "tipičnom Engleskom", ali u stvari, postizanje golova vrlo rano u ključnim utakmicama ponekad može biti više prokletstvo nego blagoslov.

Ovo se posebno odnosi na finale Svjetskog prvenstva.

Švedska tvrtka za sportska video rješenja Spiideo, koja radi sa španjolskim i hrvatskim reprezentacijama, udružila se sa stručnjakom za statistiku Sveučilišta Oxford Matthewom Pennom kako bi ispitala kako vrijeme prvog gola utječe na šanse timova za pobjedu.

Otkrili su da prvi pogodak u nokaut utakmici na Svjetskom prvenstvu daje timu 82% šanse za pobjedu. Kada se pogledaju vremena prvih golova, podaci su pokazali da postizanje prvog gola između 75. i 90. minute daje 97% šanse za pobjedu. Ako se prvi gol postigne u prvih 15 minuta igre, to pada na 77% šanse za pobjedu jer protivnik ima više vremena da se vrati u igru.

Ovo sugerira da, što nije iznenađujuće, prvi pogodak daje timovima najbolje šanse za pobjedu u nokaut utakmici Svjetskog prvenstva.

Ali kada je u pitanju finale Svjetskog prvenstva, vrlo rani golovi uglavnom ne vode do pobjede.

Penn kaže da je od osam finala Svjetskog prvenstva u kojima je prvi gol postignut u prvih 15 minuta, šest od osam timova koji su prvi postigli gol izgubilo je meč.

Posljednji put se to dogodilo 2006. godine kada je Zinedine Zidane doveo Francusku u vodstvo iz penala u sedmom minuti prije nego što je Marco Materazzi izjednačio u 19. minuti. Italija je u tom finalu pobijedila na jedanaesterce.

Strana koja je eventualno poražena takođe je povela u prvih 15 minuta finala na svetskim prvenstvima 1974, 1962, 1958 i 1954, kao i 1966. kada je Zapadna Nemačka postigla gol u 12. minutu pre nego što se Engleska vratila i pobedila sa 4- 2 u produžecima.

Penn kaže da "ovo sugerira da postizanje gola u ranoj fazi možda neće biti toliko korisno u finalu Svjetskog prvenstva" i da bi moglo biti čak "psihološki nepovoljno".

U mnogim od tih finala, tim koji je primio početni gol uspio je brzo doći do izjednačenja. Engleska je bila izjednačena nakon 18 minuta 1966., a rano vodstvo Holandije 1974. poništila je Zapadna Njemačka nakon 25 minuta. 1954. Mađarska je zapravo uspjela da vodi 2-0 nakon osam minuta samo da bi Zapadna Njemačka izjednačila rezultat na 18 minuta prije nego što je na kraju pobijedila sa 3-2.

Potpredsjednik za proizvode u Spiideu, Fredrik Ademar kaže da rano postizanje golova „često može dovesti do većeg pritiska i promjene zamaha igre“, i da iako u smislu vjerovatnoće, povećava vaše šanse za pobjedu, timovi „moraju biti oboje taktički i mentalno pripremljeni za ove trenutke” kako bi osigurali da se rano vodstvo pretvori u pobjedu.