DFL Superkup nudi važne lekcije za Bayern Minhen i RB Leipzig

Bayern Minhen i RB Leipzig su na spektakularan način započeli sezonu Bundeslige 2022/23. Rekordmeister i aktuelni pobjednici DFB Pokala susreli su se u subotu u DFL Superkupu pred 47,000 navijača u Red Bull Areni u Leipzigu. Nakon vodstva od 3-0 u prvih 45 minuta od strane Bayerna, Leipzig je uzvratio i pao na kratko, a utakmica je završila rezultatom 3-5 u korist Rekordmeistera.

Jamal Musiala (14'), Sadio Mané (31'), Benjamin Pavard (45') doveli su Bayern u ubjedljivo vodstvo. Zatim je Marcel Halstenberg (59') stavio Leipzig na tablu prije nego što je Serge Gnabry (66') naizgled odložio igru. Ali Christopher Nkunku (77') i Dani Olmo (89') su uspjeli zatvoriti prije nego što je Leroy Sané (98') konačno prekinuo igru.

“Nismo zadovoljni,” rekao je Dani Olmo o pokušaju povratka Leipziga nakon utakmice. Špansko krilo je vidno frustriralo Lajpcigovo prvo poluvrijeme i duboku rupu u koju je klub napravio. “Moramo se poboljšati i učiti iz ove i prethodnih nekoliko utakmica.”

Olmo je aludirao na utakmicu protiv Liverpoola da je Leipzig izgubio 5-0. Rezultat koji se u jednom trenutku činio mogućim i u subotu. Jamal Musiala iz Bayerna je, posebno, imao žestoku igru ​​i lako je bio najbolji igrač na terenu.

"Možemo stvoriti mnogo šansi, a vi morate biti sigurni da smo nemilosrdni i u defanzivi", rekao je Musiala. Nemački tinejdžer je igrao na roming poziciji broj 10 sa leve strane i imao je dovoljno prostora da bude kreativan. “Ljeva strana je vrlo otvorena i uvijek možete rotirati da izađete širom ili uđete unutra.”

Leipzig je olakšao Musialu da pronađe sobu, razbije redove i izazove razne vrste opasnih trenutaka. Srećom, Leipzig, međutim, Musiala je otišao nakon 60 minuta. Bez tinejdžera, napadači Leipziga su odjednom bili slobodniji da napadaju slobodnije, jer njihova zadnja linija više nije bila u opasnosti da bude razdvojena, što im je omogućilo da budu avanturističkiji.

"Igrali smo loše u prvom poluvremenu," rekao je golman RB Leipziga Peter Gulacsi nakon utakmice. “Dali smo im najmanje dva gola nakon setova. Nismo bili dovoljno oprezni, a sa tri gola zaostatka na poluvremenu, nije bilo lako vratiti se. Zasluženo su dobili utakmicu jer tokom punih 90 minuta; bili su bolji tim.”

Na kraju, bilo je nekoliko važnih lekcija za oba kluba samo jednu sezonu prije nego što je Bundesliga počela ozbiljno. Za Leipzig je to bio drugi put uzastopno da su primili pet golova protiv vrhunske ekipe. “Ne liči na nas da primamo toliko golova,” rekao je Gulacsi.

Lajpcig je pokazao minuse u odbrani iu prelaznoj utakmici protiv Bayerna. U prvom poluvremenu sistem Domenica Tedesco djelovao je haotično, a njegov tim se često hvatao pri brzom pomicanju lopte naprijed. Činilo se da je napadač Christopher Nkunku izgubljen, a igra se popravila tek kada je Olmo ušao u drugom poluvremenu (52').

Zamjene su također imale ulogu za Bayern, ali u njihovom slučaju, negativnu. Utakmica se preokrenula kada je Musiala isključen u 60. minuti. 19-godišnjak je bio šef sredine terena i bio je nevjerovatno važan u trenucima tranzicije.

Iako nije bio zakucani starter, Musiala je iznio argument da ga treba smatrati bitnim članom prvog tima. Još jedan faktor je bila Bayernova odbrana, a zadnja linija Dayota Upamecana i Lucasa Hernándeza borila se u drugom poluvremenu da obuzda visoku štampu Leipziga i dominaciju na sredini terena.

Nagelsmann će sigurno biti zabrinut što je njegova ekipa zamalo dala rezultat od 3-0, a zatim i vodstvo od 4-1. Rekordmajster ima posla; Dovođenje novog potpisa Matthijsa de Ligta u kondiciju će biti od najveće važnosti za povećanje odbrambene sigurnosti. Musiala i Marcel Sabitzer bili su najvažniji za Bayern Minhen.

Suština je da posao ostaje da se uradi za Bayern. Ali Nagelsmann će gledati na rezultat sa spoznajom da iako postoje problemi kada je njegova strana u pitanju, takmičari poput RB Leipziga su još uvijek daleko od toga da istinski izazovu njegov tim za titulu ove sezone.

Manuel Veth je domaćin Bundesliga Gegenpressing Podcast i Area Manager SAD u tržište transfera. Također je objavljivan u Guardianu, Newsweeku, Howleru, Pro Soccer USA i nekoliko drugih medija. Pratite ga na Twitteru: @ManuelVeth