Davies, Musiala i Choupo-Moting pišu naslove dok je Bayern pobijedio Augsburg 5-2

DFB Pokal ili Kup Njemačke je poseban, a srijeda uveče nije bila ništa drugačija jer je Augsburg ugostio Bayern Minhen u nečemu što bi se ispostavilo kao spektakl za navijače. Bayern bi dobio utakmicu sa 5-2 zahvaljujući golovima Eric-Maxima Choupo-Motinga (27' i 52'), Joshue Kimmich (53'), Jamala Musiale (74'), Alphonsa Daviesa (91') sa Madsom Pedersenom ( 9') i Dayot Upamecano (OG 65') poentiraju za Augsburg.

Nekoliko stvari se isticalo u WWK Areni u Augsburgu. Bayern Minhen se još uvijek muči kada je u pitanju odbrana, ali, za razliku od ranije u sezoni, sada je u stanju još jednom nadmašiti svoje protivnike.

Veliki dio toga je zbog činjenice da se Musiala vratio u 100% kondiciju i da sada razvija neobičan odnos sa Kanađaninom Daviesom kako na terenu tako i van njega. Davies je ranije ove sedmice progovorio o činjenici da je Musiala, a ne Barcelonin Gavi, trebao osvojiti France Footballovu nagradu Kopa koja se dodjeljuje najboljem mladom igraču na planeti.

"Možda su vam uskratili trofej Kopa, ali vam neće uskratiti budući Ballon d'Or", napisao je Davies na Tviteru. „Phonzy mi je kao stariji brat“, rekao je Musiala slika reporter Tobi Altschäffl nakon utakmice. “Njegove riječi su me iznenadile, ali i usrećile. Cilj svakog igrača je da jednog dana osvoji Zlatnu loptu.”

Njih dvojica su zajedno doveli do 2-4 u trenutku kada je Augsburg prijetio da će se vratiti u meč. Davies je osvojio loptu na korner zastavici, zatim driblingom do centra, gdje je uočio Musialu, a tinejdžer je potom fantastično pogodio iz peterca. Bio je to gol u pravo vrijeme i završio je oživljavajući tim Augsburga.

Ipak, glavni trener Julian Nagelsmann nije bio u potpunosti zadovoljan utakmicom. „Rekao bih da je to bila klasična kup utakmica sa puno napredovanja,“ rekao je Nagelsman. “Nismo dobro počeli utakmicu; prvih deset minuta nije bilo dobro. Bili smo veoma traljavi, i dobili premalo duela. Tada smo imali dovoljno šansi da prekinemo utakmicu rano prije odmora.”

Pozitivno za Nagelsmanna, međutim, biće to što je Bayern uspeo da se vrati iz deficita, sa čime se njegova ekipa povremeno mučila ranije ove sezone. Glavni trener Bayerna je, naime, ranije u sezoni istakao da je prvih 20 minuta utakmice ključno za njegovu ekipu kako bi osigurao da se protivnik ne može učvrstiti u svojoj sredini.

Augsburg je sigurno imao tu priliku, a Bayernu je trebalo do 27. minute da pronađe rješenje. Ali za razliku od prethodnih utakmica u kojima su se tada mučili da pronađu dalje golove, ovoga puta Rekordmeister je ostao neumoljiv i postigao pet golova iznad Augsburga.

"Nažalost, propustili smo mnogo šansi", rekao je Nagelsmann. “Onda smo napravili dobru analizu na poluvremenu i riješili stvari. 20 minuta nakon pauze je bilo jako, jako dobro. To je bila veoma dobra reakcija, uz veoma dobar presing.”

Davies i Musiala su sigurno bili ključni u ovom periodu u drugom poluvremenu. Ali oni nisu bili jedini razlog da Bayern ovo preokrene. U Choupo-Motingu, Nagelsmann je izgleda konačno pronašao pravog čovjeka da popuni prazninu koju je ostavio Robert Lewandowski.

Kamerunac je sada postigao četiri gola i dvije asistencije u posljednje četiri utakmice za Bayern. U dvije od tih utakmica, protiv Freiburga (5-0) u Bundesligi i sada protiv Augsburga, Choupo-Moting je počeo, a njegovi nastupi će mu dati argument da dobije daljnju minutažu.

Čini se da se Nagelsmann ne slaže. “Generalno, niko nije zagarantovan starter; želimo da zadržimo konkurenciju,” rekao je Nagelsmann. „Ali on je danas za sebe izveo slučaj. Drugi pogodak je bio klasični ne. 9 gol; bio je na pravom mjestu.”

Osim partnerstva Musiale i Daviesa na stranu, oživljavanje Choupo-Motinga je još jedan zaključak iz posljednjih nekoliko utakmica. Da li će to potrajati ostaje da se vidi, ali saznaćemo već ovog vikenda kada se Bayern u Bundesligi bori protiv Hofenhajma.

Manuel Veth je domaćin Bundesliga Gegenpressing Podcast i Area Manager SAD u tržište transfera. Također je objavljivan u Guardianu, Newsweeku, Howleru, Pro Soccer USA i nekoliko drugih medija. Pratite ga na Twitteru: @ManuelVeth