Kostarika potopi Novi Zeland kako bi se kvalificirala za Svjetsko prvenstvo

Imali su većinu posjeda i većinu prilika. Imali su čak i loptu u stražnjem dijelu mreže nakon instinktivnog, blizine pogotka talismanskog napadača Chrisa Wooda, ali sudija Abdulla Hassan Mohamed je odbacio gol zbog prekršaja Matthewa Garbetta.

All Whites sa Novog Zelanda bili su samouvjereni i prodorni, ali je fudbal na elitnom nivou često pun i neoprostiv. Timovi pobjeđuju i gube mečeve u tren oka. Nakon samo tri minuta, veteranski napadač Joel Campbell, nekada iz Arsenala, tempirao je svoj trk do savršenstva kako bi se povezao niskim ubačajem tinejdžera Jewisona Benettea i pospremio loptu kući, 1-0.

Bio je to prvi i posljednji napad Kostarike u prvom poluvremenu. Ticosi su započeli iz snova. Bili su na 87 minuta od osvajanja posljednje karte za Svjetsko prvenstvo. Novi Zeland je ostao priseban, iskoristivši oklijevanje u odbrani Kostarike da stvori opasnost i nalet šansi nakon petnaest minuta. S golustima u njegovoj milosti, Alex Grieve je trebao bolje proći. U 36. minuti Novi Zeland je tražio jedanaesterac zbog guranja Wooda, ali ga sudija nije htio.

Na poluvremenu, Kostarika je izvršila promjene, dovodeći Kendall Waston, 34, i Bryan Ruiz, 36, kao i Carlos Martinez. Ticosi su stari tim, ali su kvalifikacije za Concacaf završili sa devetnaest bodova iz posljednjih sedam mečeva i tako poveli Panamu na četvrto mjesto. Veterani su nakon pauze pokazali svoje iskustvo i vođenje igre. Uporan, Ruiz je dao neki poticaj naprijed. Otvarao se prostor za Kostariku dok je Novi Zeland krenuo u potragu za izjednačenjem.

Taj nivelir nikad nije stigao. Umjesto toga, Kosta Barbarouses je isključen zbog lošeg iskora, vadio je Calvou skočni zglob. Ovog puta Novi Zeland je mogao malo da se žali, ali za 22 minuta do kraja, All Whites su jurili utakmicu, gol i gubitak igrača. Bilo je teško za All Whites, mladu i zbijenu grupu koja je napredovala pod vodstvom trenera Dannyja Haya. Nastavili su da se bore, čineći brojčani nedostatak nevažnim, ali nakon što su odigrali jedan od svojih najboljih mečeva do sada, ostali su praznih ruku.

"Predstava je bila fenomenalna", rekao je Hej u kratkom intervjuu, priznajući da njegovom timu nedostaje završni dodir. “Očigledno je bio tako razočaravajući gol za primiti, ali je reakcija nakon toga bila nevjerovatna od strane igrača. Potpuno smo dominirali utakmicom. Bili smo senzacionalni. Čak i sa deset ljudi, dominiramo timom koji sada ide na Svjetsko prvenstvo. Način na koji smo primili gol će još dugo boleti.”

Dok su stadionom odjeknuli uzvici 'Ticos', Kostarika je postala 32. i posljednji finalista Svjetskog prvenstva. Ticosi kompletiraju postavu za Svjetsko prvenstvo, svrstavajući se u Grupu E zajedno sa Španijom, Njemačkom i Japanom. U prvoj utakmici 23. novembra, Kostarikanci će igrati protiv Španije, dva dana nakon što su Senegal i Holandija započeli Svjetsko prvenstvo.