Chicago Bullsi zasjenili su vijesti o povredi Zacha LaVinea pobjedom na otvaranju sezone

Chicago Bullsi su već bili autsajder koji je krenuo u svoj okršaj u South Beachu na otvaranju sezone protiv Miami Heata. Zatim je stigla iznenađujuća vijest da Zach LaVine neće igrati zbog “zbrinjavanja povrede lijevog koljena”, što je izazvalo zabrinutost zbog njegovog statusa nakon vansezonske operacije koljena i potpisivanja ugovora od maksimalno 215 miliona dolara.

Samo nekoliko dana ranije, LaVine je rekao da se osjeća dobro i da ne osjeća bol u kolenu. Iako je prvi put naveden kao sumnjiv u utorak, većina je i dalje očekivala da će odgovarati za početak. LaVine je odbacio svoje odsustvo za Heat utakmicu i rekao da je samo "siguran", ali glavni trener Bullya Billy Donovan je priznao da LaVine osjeća neku "nelagodnost" i "bol". prema Juliji Poe iz Chicago Tribunea.

Mješovite poruke su izazvale neke crvene zastavice, posebno nakon svega što se dogodilo sa Lonzo Ballom ove godine. S obzirom da je Ball van u doglednoj budućnosti, a LaVine sada propustio prvu utakmicu u sezoni nakon dužeg odmora, stvari su izgledale tmurne za Bullse koji su krenuli u ovu prvu utakmicu.

I u početku je izgledalo da će Čikago propasti u Majamiju. Heat je došao do vodstva od 13-4 i kontrolisao prvu četvrtinu i po akcije. Ali Bullsi se nisu povukli, uhvatili su Miami u drugoj četvrtini, a zatim preuzeli potpunu kontrolu u trećoj četvrtini iza, ko drugi, DeMar DeRozan.

Nakon relativno mirnog prvog poluvremena, DeRozan je eksplodirao za 19 poena u trećoj četvrtini dok je Chicago skočio naprijed, a zatim zatvorio vrata sa devet poena u četvrtoj četvrtini kako bi odbranio domaći tim. To je 28 od njegovih najboljih 37 poena u drugom poluvremenu u pobjedi od 116-108. Pogodio je 14 od 22 iz terena i 2 od 3 iz raspona od 3 poena u poruci koja je bila usmjerena na sve skeptice koji su se pitali može li ponoviti prošlosezonski učinak u karijeri.

DeRozan je bio čista zvijezda, ali mu je bila potrebna pomoć da pobijedi ovaj Heat tim na svom parketu. Drugogodišnji bek Ayo Dosunmu ispunio je predsezonsku uzbuđenje sa 17 poena, šest skokova i četiri asistencije dok je šutirao ukupno 7 od 14 i 3 od 6 iz raspona od 3 poena. Dosunmu već priprema novi ugovor ove sezone i odlično je počeo, loše nadigravši svog špica u Kyleu Lowryju.

Kad smo već kod nadigravanja, Nikola Vučević je nadigrao Bama Adebajoa, koji se tokom cele noći mučio sa promašajima oko koša, ali nije uticao na igru ​​kako se očekivalo defanzivno. Vučević je imao problema sa šutom (5-od-13), ali je završio sa 15 poena i 17 skokova i bio je najbolji na utakmici plus-16.

Goran Dragić (12) i Kobi Vajt (10) bili su ostali dvocifreni Bulsi, a Dragić je u drugoj četvrtini držao Čikago na udarnoj udaljenosti zahvaljujući rezultatu 4 od 4 sa 3 poena. Dragićev kolega novajlija iz Bulsa, Andre Dramond, takođe je igrao dobro u skokovima, iako su mu stvari postale ružne početkom četvrte četvrtine pre nego što je ustupio mesto Vučeviću.

Ovo je bio sjajan timski napor za Bullse, koje su prošle sezone rutinski uništili najbolji timovi Istočne konferencije, uključujući Heat. Izrezivanje tipično hvaljene odbrane Miamija bez LaVinea i Balla bilo je šokantno s obzirom na to koliko se Chicago borio protiv njih prošle sezone, iako su Heat bili neuobičajeno aljkavi na tom dijelu. U vezi s tim, bilo je iznenađenje i vidjeti kako su Bullsi nadmašili Heat izvan luka, prešavši 13-od-36 na Miami-jev 12-od-28.

Bila je to pobjeda za dobar osjećaj za tim Bullsa kojem je to zaista bilo potrebno. Veliki gubitak u vezi sa vestima o povredi LaVinea doneo bi mnogo propasti i turobnosti. Iako je povreda LaVine-a još uvijek zabrinjavajuća i morat će se pratiti, možda cijelu sezonu, ova velika pobjeda je bila lijep podsjetnik koliko je DeRozan sjajan i dala je nadu da će Chicago moći prebroditi oluju ovih ranih problema sa povredama.

LaVine će propustiti utakmicu u petak na gostovanju protiv Washington Wizardsa, što nije iznenađenje jer Bullsi otvaraju doma u subotu protiv Cleveland Cavaliersa. LaVine neće biti igrajući leđa uz leđa neko vrijeme, ako uopste igra sa njima ove sezone. Nadamo se da će igrati protiv Cavaliersa, koji bi mogli ostati bez All-Star špica Dariusa Garlanda zbog povrede oka.

Ako LaVine ne igra u toj igri, više znakova upozorenja će treptati. Ali za sada, Bullsi će uživati ​​u ovoj prvoj pobjedi dok se pripremaju za Washington.