Bundesliga završila u drami dok je Leipzig stigao do Lige šampiona i Štutgart preživeo

Drama u Štutgartu, drama u Dortmundu, drama u Bilefeldu i drama u Leverkuzenu. Finalna utakmica Bundeslige pružila je mnogo priča kako na vrhu tako i na dnu tabele.

SC Frajburg i RB Lajpcig bili su u direktnoj konkurenciji za konačno mesto u Ligi šampiona na samom vrhu. Dva boda razmaka, dva kluba, koji će se također suočiti u finalu DFB Pokala sljedećeg vikenda, pokušavali su izboriti četvrto i posljednje mjesto UCL.

Na papiru se činilo da je situacija jednostavna. Leipzigu je bio potreban samo bod protiv Arminije iz Bilefelda koji je već ispao. Frajburg je, zauzvrat, morao da pobedi informisani Bayer Leverkusen sa traženim zvezdama Patrikom Šikom i Musom Diabijem.

Šik je poveo Leverkuzenu u 54. minutu kada se odlepio i pronašao saigrača Lucasa Alarija za vođstvo. Bielefeld i Leipzig su u tom trenutku i dalje bili neriješeni na 0-0. Utakmica se polako približavala neizbježnom kraju sve do 70. minute kada je Janni Serra doveo Arminiju u vodstvo nad Leipzigom.

Odjednom se začuo žamor širom Bay Arene u Leverkuzenu. "Naravno, bili smo svjesni šta se dešava u drugoj utakmici", rekao je veznjak Freiburga Vincenzo Grifo nakon utakmice. Potom je u 88. minutu Frajburg izjednačio niotkuda kada je pogodio Janik Haberer.

Sada se u BayAreni začula gužva među navijačima Freiburga. Može li maleni Frajburg savladati izglede i prvi put u istoriji doći do Lige šampiona? Na kraju, odgovor je bio ne; Lajpcig je izjednačio u 93. minutu golom Vilija Orbana. Ali Brajsgau Brazilac nije bio svestan rezultata u toj fazi.

"Nismo znali da je Leipzig izjednačio", rekao je glavni trener Frajburga Kristijan Štrajh posle utakmice. I s tim na umu, Frajburg je sve ubacio u peterac Leverkusena, uključujući i golmana Marka Flekkena. Leverkusen je dobro iskoristio praznu mrežu, a Exequiel Palacios je pogodio sa sredine linije i stavio igru ​​u krevet.

Uprkos fantastičnoj sezoni, na Streichovom licu se nakon utakmice vidjelo razočaranje. "Bilo je teško nakon izjednačenja jer smo ušli all in", rekao je Streich. Uprkos razočaranju, trener je odmah istakao pozitivne strane. “Završili smo šesti! Veliki kompliment timu; dali su sve od sebe i odigrali konstantnu sezonu.”

Freiburg, naravno, još uvijek ima priliku za srebrni pribor kada se sljedećeg vikenda suoči sa Leipzigom na Pokalu. Nijedna strana nije pobijedila u takmičenju, a neki su meč pretvorili u a sukob kultura između tradicionalnog malog kluba (Freiburg) i kluba predvođenog investitorom (RB Leipzig).

Dok Lajpcig i Frajburg imaju još jedan meč, Herta iz Berlina će ove sezone imati još dve utakmice. Hertha je ušla u meč 34 sa dva boda više od 16. VfB Stuttgarta iznad linije za ispadanje u doigravanju.

I najduže u subotu je izgledalo da će ostati tamo. Hertha je rano povela protiv letargične Borusije Dortmund u 18. minuti kada je Ishak Belfodil postigao pogodak. Štutgart je u međuvremenu odigrao neriješeno 1-1 od strane ekipe iz Kelna koja se još uvijek bori za mjesto u Ligi Evrope.

Za razliku od Freiburga i Leipziga, kasna drama ovdje bi rezultirala zamjenom pozicija. U Dortmundu je buduća zvijezda Man Cityja Erling Haaland izjednačio za crno-žute, a potom mladi Yousssoufa Moukoko povisio 2-1 za BVB
VB
u 84. minutu.

U tom trenutku, Štutgart je još uvek bio na putu do doigravanja za ispadanje. Kao što je to bio slučaj u Leverkuzenu sa Frajburgom, Švabeni su sve bacili u Kölnovu ložu i za razliku od Freiburga, bili bi nagrađeni.

U 92. minuti, Wataru Endo je pogodio drugog Stuttgarta i osigurao tri boda koja bi im garantirala sigurnost. Uslijedile su dramatične scene sa američkim trenerom Stuttgarta Pellegrinom Matarazzom koji je jurio preko cijelog terena u slavlju, navijači se nisu mogli suzdržati, a igrači su bili na barikadama.

Dodato je još šest minuta, ali rezultat je ostao i Hertha je poslala u doigravanje protiv onoga ko završi treći u 2. Bundesligi u nedjelju. "To je bio čisti zanos, divan trenutak, nevjerovatan", rekao je Matarazzo nakon utakmice. “Tako sam sretan zbog dječaka. Ne zaboravljate trenutke poput današnjeg.”

Manuel Veth je domaćin Bundesliga Gegenpressing Podcast i Area Manager SAD u tržište transfera. Također je objavljivan u Guardianu, Newsweeku, Howleru, Pro Soccer USA i nekoliko drugih medija. Pratite ga na Twitteru: @ManuelVeth