Brazil je izbacio Južnu Koreju sa 4-1 za plasman u četvrtfinale

topline

Brazil je u ponedjeljak izbacio Južnu Koreju sa Svjetskog prvenstva kako bi se plasirao u četvrtfinale, što je osmi put zaredom da se najuspješniji tim u istoriji Svjetskog prvenstva plasirao u kolo.

ključne činjenice

Brazilac Vinicijus Junior postigao je gol protiv Južne Koreje samo u sedam minuta u prvom poluvremenu, nakon čega je uslijedio Neymar sa penala i golovima Richarlisona i Lucasa Paquete.

Neymaru, sa 77 golova za reprezentaciju Brazila, potreban je još samo jedan da bi izjednačio brazilsku fudbalsku legendu Pelea za titulu najboljeg strijelca zemlje svih vremena (od toga 7 golova je bilo na Svjetskom prvenstvu).

Iako se zadnja linija Južne Koreje mučila da se odbrani od napada Brazila, Seung-Ho Paik je postigao gol u drugom poluvremenu i doveo rezultat na 4-1 na kraju.

Iznenađujuća činjenica

Brazil je osvojio pet svjetskih prvenstava, najviše od svih zemalja u istoriji turnira.

Što gledati

U petak će se Brazil suočiti u četvrtfinalu protiv Hrvatske, koja se plasirala u narednu rundu nakon što je savladala Japan sa 3-1 na penale nakon neriješenih 1-1. Ako Brazil savlada Hrvatsku, u polufinalu će se suočiti s pobjednikom meča Argentina-Holandija u petak.

Ključna pozadina

11 ekipa koje će ostati na turniru u ponedjeljak su Brazil, Holandija, Argentina, Francuska, Engleska, Hrvatska, Brazil, Maroko, Španija, Portugal i Švicarska. SAD su bile izbačen od Holandije u subotu. Hrvatska, Holandija, Argentina, Engleska i Francuska već su obezbedile svoje mesto u četvrtfinalu turnira, ostavljajući šest preostalih ekipa da se takmiče za tri preostala mesta. Finale Svjetskog prvenstva na programu je u nedjelju, 18. decembra.

Veliki broj

$ 440 miliona. Toliko je u nagradni fond FIFA će dati novac za 32 reprezentacije koje su se takmičile na Svjetskom prvenstvu, uključujući 42 miliona dolara za pobjednika.