Bayern Minhen okončao Bundesligu u krizi pobjedom od 4-2 nad Wolfsburgom

Na papiru, Bayern Minhen je okončao svoju mini krizu nakon Svjetskog prvenstva. Rekordmajster je sredinom nedelje pobedio Mainz rezultatom 4-0 u DFB Pokalu i, što je još važnije, okončao svoje tri utakmice u nizu remijem 1-1 pobedom nad Wolfsburgom od 4-2.

Na površini, kriza rezultata je završena. Ali trijumf nad Wolfsburgom je pokazao i dosta nedostataka koje bi efikasniji protivnik mogao bolje istražiti. Prema Bundesliga.com, Wolfsburg je vodio xG 2.71 prema 0.68.

Nije iznenađujuće što se trener Bayerna Julian Nagelsmann složio da je njegova ekipa možda imala malo sreće u nedjelju uveče. "Pobjeda je bila presudna", rekao je Nagelsmann medijima nakon utakmice. “Postigli smo tri gola iz prve tri prilike, što nam je olakšalo posao.”

Činilo se da su ta tri gola Kingsleya Comana (9' i 14') i Thomasa Müllera (19') prekinula utakmicu rano, ali je gol Jakuba Kaminskog u kasnom prvom poluvremenu otvorio vrata Wolfsburgu. Zatim je u 54. minuti Joshua Kimmich isključen sa drugim žutim kartonom.

"Bili smo previše opušteni nakon 3-0 i dozvolili smo Wolfsburgu da se vrati u igru", rekao je Nagelsmann. Samo zahvaljujući djeliću individualne magije Jamala Musiale u 73. minuti Bayern je konačno uspio da zatvori utakmicu / Jamalov gol je bio presudan,” rekao je Nagelsmann. “Uzimamo tri boda i idemo naprijed.”

Ali ni nakon tog četvrtog pogotka Bayerna, Wolfsburg nije otišao. Wolvesi su postigli drugi pogodak u 81. minuti kada je Mattias Svanberg konačno iskoristio jednu od svojih brojnih šansi. Yannick Gerhardt je potom postigao treći samo nekoliko trenutaka kasnije, ali je VAR intervenirao i oduzeo svaku nadu u povratak Wolfsburga.

Rezultat znači da će Bayern, za sada, ostati na vrhu tabele. Bod više od Union Berlina, tri boda više od Dortmunda, četiri boda više od Lajpciga i pet bodova prednosti od Frankfurta. Sve te strane, međutim, ostaju u izazovu za titulu.

Štaviše, te strane će također imati na umu da je ova ekipa Bayerna pobjediva. Bilo je nekoliko pasa u igri gde je efikasnija ekipa Volfsburga mogla da postigne gol. Klub, čiji je trener bivši šef Bayerna Niko Kovač, dao je i prva dva gola, kopajući se u nemoguću rupu.

"Bajern je postigao tri gola iz prva dva udarca, jer je Kingsley bio centaršut, a ne šut", rekao je Kovač nakon utakmice za Meidu. “Mislim da nismo imali sreće što smo danas izgubili. Njihov individualni kvalitet je napravio razliku.”

Bayern će to, naravno, vidjeti drugačije. Nagelsmann i šefovi klubova će ovo vidjeti kao tipičnu efikasnu izvedbu poput Bayerna. Također će naglasiti da je ova pobjeda bila neophodna u sedmici u kojoj je kapiten i trenutno povrijeđeni golman Manuel Neuer dao kontroverzni dvostruki intervju za The Athletic i Süddeutsche Zeitung.

U tom intervjuu, Nojer je žestoko kritikovao šefove Bayerna zbog otpuštanja njegovog trenera golmana Tonija Tapalovića. Iako su izjave, kao što je to često slučaj u medijskom kotlu oko rekordnih šampiona, bile prenapuhane, poraz ili remi protiv Wolfsburga sigurno bi otvorili vrata medijskom cirkusu. Ali umjesto toga, rezultat daje svima u Säbener Straße malo vremena da se smire.

Ali šta rezultat znači za trku za titulu? Kao i uvijek, istina će biti negdje na sredini kada je u pitanju procjena ovog rezultata. Bayern će sa zadovoljstvom uzeti ta tri boda i vratiti se u formu. Protivnici će uzeti u obzir da Bayern još uvijek može pobjeđivati ​​u sretnim utakmicama. Ali potajno, oni će osjetiti da postoji šansa da ove sezone uzmu titulu u Bundesligi.

Manuel Veth je domaćin Bundesliga Gegenpressing Podcast i Area Manager SAD u tržište transfera. Također je objavljivan u Guardianu, Newsweeku, Howleru, Pro Soccer USA i nekoliko drugih medija. Pratite ga na Twitteru: @ManuelVeth