Pobjeda od 2-0 nad PSŽ-om mogla bi biti odlučujući trenutak za sezonu

Bajern Minhen je ubedljivo pobedio Pari Sen Žermen. Njemački rekordni šampioni pobijedili su u utakmici sa 2-0 zahvaljujući golovima Erica Maxima Choupo-Motinga (61') i Sergea Gnabryja (89'). I moglo se reći da je to bio potencijalno odlučujući trenutak za Juliana Nagelsmanna i njegovo osoblje.

Liga šampiona je ipak sveti gral za Bayern Minhen ove sezone. I njihovi ovogodišnji nastupi to naglašavaju. Rekordmajster je pobedio u svih osam utakmica ove sezone, savladavši dva puta Barselonu, Inter iz Milana i PSŽ bez priznanja. Zapravo, jedini klub koji je uspio postići gol protiv Bayerna ove sezone je mala Viktoria Plzen iz Češke.

To je zadivljujući rekord u odnosu na Bundesligu, gdje je Bayern povremeno pokazivao nedostatke i gdje je duboko ukorijenjen u trci za titulu s Borussijom Dortmund. Dva njemačka giganta trenutno imaju izjednačen broj bodova na vrhu tabele.

Dortmund je, naravno, juče eliminisan od Čelsija. To bi dugoročno mogla biti prednost za crno-žute jer će se sada u potpunosti fokusirati na Bundesligu. Jer za Bayern, nema sumnje da sada žele do kraja u Ligi šampiona.

"Ako spojimo maksimalnu želju i emocionalnost zajedno sa kvalitetom koji imamo, možemo postići sve," rekao je Nagelsmann nakon utakmice na pitanje o mogućnosti osvajanja trofeja ove sezone. “Kada spojimo ove stvari, mi smo nevjerovatno dobri i možemo svakoga pobijediti.”

Svako ko je gledao Bayern tokom cijele sezone nesumnjivo će priznati da je to tačno. Ali istina je i da je Bayern bio konj koji skače samo povremeno koliko treba.

Protiv PSG-a ta barijera je, naravno, bila veoma visoka, a Bayern ju je prihvatio bez strepnje. Možda najupečatljiviji dio nastupa bio je uvjerljiv način na koji se odigrao. Bayern je zaista napravio samo jednu grešku tokom cijele utakmice kada je golman Yann Sommer pokušao driblati loptu iz svog kraja i izgubio loptu od napadača PSG-a - defanzivac Mathijs de Ligt je morao da dođe do ogromnog izbijanja gola.

“Pogledao sam Stanišića; bio je označen — i onda odjednom, više nisam imao rješenje. Ono što je Matthijs uradio bilo je nevjerovatno”, rekao bi Sommer o grešci nakon utakmice. “Da je to pošlo po zlu, igra bi bila drugačija.”

Od tog trenutka pa nadalje, bilo je glatko. Naime, Bayernove mlade zvijezde Jamal Musiala i Alphonso Davies diktirali su prvo poluvrijeme. Zatim su u drugom poluvremenu veterani Thomas Müller – on je izabran za igrača utakmice – i bivši napadač PSG-a Choupo-Moting diktirali napad.

"U takvoj igri uvijek postoje trenuci kada treba da patite i stvorite malo sreće", rekao je Müller. “Bili smo više kontrolisani u odbrani u drugom poluvremenu. Odigrali smo bolju utakmicu i na kraju zasluženo pobijedili.”

Gole statistike u međuvremenu daju drugačiju sliku. PSŽ je kontrolisao 55% posjeda lopte i napravio više dodavanja, 556 prema 453. Ali slično kao jučer Dortmund protiv Chelseaja, Parižani nisu imali loptu u značajnijim područjima, a Bayern je dobio xG 1.50 prema 1.14. I što je najvažnije, Bayern je potpuno eliminisao zvijezde PSG-a Kyliana Mbappéa i Lionela Messija, koji su bili nevidljivi tokom 90 minuta.

"U prvom poluvremenu nismo dobro uradili ono o čemu smo ranije pričali", rekao je Nagelsmann nakon utakmice. “Bilo je previše prostora. Bolje smo se branili u drugom poluvremenu i bili opasni na loptu. Na kraju smo zasluženo pobijedili.”

Pobjeda će biti velika za Nagelsmanna jer će mu dati prostor da radi i pripremi svoj tim za predstojeće teške zadatke u Bundesligi i Ligi prvaka. Ovo posljednje će posebno biti veliki prioritet ove godine, što bi mogla biti najbolja vijest za navijače Bundeslige koji se nadaju teškoj utrci za titulu ove sezone.

Manuel Veth je domaćin Bundesliga Gegenpressing Podcast i Area Manager SAD u tržište transfera. Također je objavljivan u Guardianu, Newsweeku, Howleru, Pro Soccer USA i nekoliko drugih medija. Pratite ga na Twitteru: @ManuelVeth